Kamery live
prognoza pogody

W przyszłorocznym budżecie – więcej na kulturę

9 grudnia 2021 21:39

Wyższe dotacje dla Miejskiego Centrum Kultury i dla Miejskiej Biblioteki Publicznej, a także zapewnienie środków na projekt nowego obiektu biblioteki. Radni podczas Komisji Oświaty i Kultury zapoznawali się z projektem przyszłorocznego budżetu, który będą uchwalać tuż przed świętami. 

W przyszłorocznym budżecie - więcej na kulturę

MCK – nowe pomysły, nowa rzeczywistość, nowa perspektywa

MCK na swoją działalność otrzyma o 400 tys. zł (23%) wyższą dotację, niż dotychczas – w sumie 2 mln 343 tys. zł. 

-Wzrost dotacji jest znaczący, ale potrzeb, pomysłów jest dużo. To nowa rzeczywistość, nowa perspektywa. Nikt nie jest w stanie ocenić, ile będzie kosztowało utrzymanie obiektu – mówił skarbnik Łukasz Dłubacz, referując projekt uchwały.

Dyrektor Andrzej Lichosyt, pytany o “pomysły na działalność MCK” powiedział, że od stycznia wszystko ruszy pełną parą, pochwalił się też zajęciami i ofertą, która już jest realizowana – w tym zajęciami artystycznymi dla dorosłych (“tak, by nie powielać oferty Powiatowego Centrum Kultury”). Podkreślił, że podległa mu instytucja administruje w sumie aż pięcioma budynkami.

-I w zasadzie w każdym z tych budynków powinna być dodatkowo jedna osoba, żeby to sprawnie funkcjonowało – przyznał. 

Wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg na dzierżawę kawiarni, w planie są spotkania literackie, a także powrót do tradycji DKF-ów. Radna Danuta Szokalska-Stefaniak, w imieniu mieszkańców zaproponowała nawet tytuły filmów: “Fatima”, “Przełęcz ocalonych” oraz  “Nędzarz i madame”. 

Wiadomo, że kolejnym dużym wydarzeniem muzycznym, jakie odbędzie się w Nowym Targu będzie Koncert Noworoczny zaplanowany na sobotę, 8 stycznia. Program będzie nieco różnił się od tego, co było prezentowane w mieście dotychczas z tej okazji. Tym razem Koncert Noworoczny zagrają muzycy Orkiestry Symfonicznej z Krynicy, z nimi na scenie wystąpią soliści związani z Operą Krakowską i Śląską, a główną gwiazdą będzie słynna sopranistka Grażyna Brodzińska. Zgodnie z zapowiedzią dyrektora MCK – zabrzmią arie operowe, operetkowe i pop – operowe. 

W przyszłym roku – konkurs na projekt nowej biblioteki

O 12% (121 tys. zł) wyższą dotację otrzyma na prowadzenie swojej działalności Miejska Biblioteka Publiczna – w 2022 roku będzie to 1 mln 83 tys. zł. Zwiększenie dotacji związane jest z planowanym wzrostem wynagrodzeń pracowników MBP. 

Wiadomo także, że w przyszłorocznym budżecie zabezpieczone zostaną środki na projekt nowego obiektu biblioteki, który – podobnie jak w przypadku MCK – byłby wybrany w drodze konkursu. 

-Miasto powiatowe zasługuje na nową, nowoczesną bibliotekę – stwierdził przewodniczący komisji Leszek Pustówka. 

-Bez dofinansowania z tym obiektem nie ruszymy, to na pewno będzie parę ładnych milionów złotych – wybiegał w przyszłość skarbnik Łukasz Dłubacz. 

Planuje się, by nowa biblioteka miała charakter miejsko-powiatowy. 

os 09.12.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również