Kamery live
prognoza pogody

W próbkach wody z sieci – bakterie nie rosną

27 czerwca 2019 12:22

NOWY TARG. Wstępne wyniki badań czterech próbek wody z różnych rejonów Nowego Targu wskazują już na brak zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Badania zleciła Powiatowa Stacja Sanepid. Wyników oficjalnych, autoryzowanych, można spodziewać się jutro po południu, ewentualnie w sobotę rano.

 

 

 

W próbkach wody z sieci – bakterie nie rosną

Na razie laboratorium w Wadowicach, które wykonuje analizy dla potrzeb Sanepidu, stwierdza brak bakterii Escherichia coli, dopuszczając jeszcze ewentualną obecność innych bakterii z grupy coli. Ale wszystko okaże się jutro – pojutrze.

Dwie z badanych próbek pobrane były w rejonie nowotarskiej oczyszczalni ścieków, a dwie – na Kowańcu i przy Szaflarskiej.

W międzyczasie doszło do spotkania szefostwa Powiatowej Stacji Sanepid oraz Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Zapadły konkretne ustalenia na przyszłość: że MZWiK zwiększa ilości próbek wody pobieranych w ramach kontroli wewnętrznej oraz będzie się przymierzał do wyznaczenia stref na miejskiej sieci.

A co w takiej sytuacji z aktualnością komunikatu stwierdzającego, że woda z miejskiego wodociągu nie nadaje się do spożycia przez ludzi i można jej używać jedynie do celów gospodarczych (spłukiwanie toalet, mycie podłóg)?

– Komunikat obowiązuje, dopóki nie będzie pełnych badań – rozwiewa wątpliwości Jolanta Bakalarz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. – Jeśli otrzymamy sprawozdania z badania prób – decyzja będzie uchylona.

(asz)

 

 

 

 

Anna Szopińska 27.06.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również