Kamery live
prognoza pogody

W powiecie – pięć Medali Pamiątkowych

13 stycznia 2017 13:49

Wręczenie Medali Pamiątkowych Podhala to zawsze jeden z głównych punktów Spotkań Noworocznych w nowotarskim powiecie. Medale honorują wieloletnie dokonania i wybitne osiągnięcia reprezentantów różnych dziedzin, z wielu miejscowości. Tegoroczni uhonorowani to regionaliści, ludzie kultury i sportu.

W powiecie – pięć Medali Pamiątkowych

Józefa Kuchta z Łopusznej od 41 lat szefuje Gminnemu Ośrodkowi Kultury, sprawując też opiekę nad dobudowaną do niego Izbą Pamięci ks. prof. Józefa Tischnera. A GOK to koordynowanie pracy 12 zespołów regionalnych, 5 szkółek muzycznych, 5 orkiestr dętych, 12 świetlic, 17 kół gospodyń wiejskich. Od 17 lat pani Ziutka kieruje zespołem „Młodzi Łopuśnianie”. Słynny na całą Polskę Konkurs Potraw Regionalnych, który organizuje od początku, w tym roku będzie świętował swoje 45-lecie. Niezwykle pracowita, pomysłowa i czynna łopuszniańska kobieta-instytucja sama gromadzi przepisy na starodawne jadło, tworzy programy dla zespołów, organizuje cykliczne imprezy, m.in. przeglądy plastyczne i przeglądy artystycznego dorobku kół gospodyń wiejskich, konkursy recytatorów i gawędziarzy pod hasłem „Święto gwary góralskiej”. Wymyśliła też i prowadzi sympatyczny Festiwal Piosenki „Od Podhala do Opola”.

Czarnodunajczanka Renata Kałuża to taterniczka i parakolarka. Przed wypadkiem w 2007 r., który przykuł ją do wózka inwalidzkiego – przewodniczka tatrzańska, narciarka, wspinaczka. Rok po wypadku skutkującym częściowym paraliżem wsiadła na rower dla niepełnosprawnych i wkrótce zaczęła odnosić światowe sukcesy w tej paraolimpijskiej dziedzinie. Wygrywała maratony, konkursy Pucharu Świata i Mistrzostwa Świata. W 2014 roku plebiscyt „Przeglądu Sportowego” przyniósł jej tytuł najlepszego polskiego sportowca niepełnosprawnego.

Kolejną uhonorowaną przez powiat sportsmenką jest Katarzyna Niewiadoma – kolarka szosowa z Ochotnicy Górnej, która już w młodym wieku zapisuje na swoim koncie największe sukcesy w historii kolarstwa szosowego kobiet. Jej trofea to m.in. złoto w Mistrzostwach Europy do 23 lat w roku 2015 i srebro w Igrzyskach Europejskich. Ubiegły rok był dla Katarzyny pasmem sukcesów, przynosząc wygraną w klasyfikacji młodzieżowej rankingu Międzynarodowej Unii Kolarskiej, dwa złote medale w Mistrzostwach Polski, srebro w gronie seniorek i złoto w kategorii do 23 lat podczas Mistrzostw Europy. Szóste miejsce w wyścigu ze startu wspólnego, czyli najlepszy wynik w polskiej historii kolarstwa szosowego kobiet, osiągnęła, startując ubiegłego roku w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro.

Czesława i Stanisław Sobczykowie z Ratułowa to z kolei zasłużeni propagatorzy góralskiej kultury. Od kilkunastu lat kierują wieloma zespołami regionalnymi z Podhala i Podtatrza, m.in.: „Tatry” z Ratułowa, „Piekielnicanie” z Piekielnika, „Watra” Czarnego Dunajca, „Mali Witowianie” w Witowa, „Bystrzanie” z Nowego Bystrego. Tworzą dla tych grup programy, sięgając po najstarsze zwyczaje, tradycje i przekazy. Ich pracę nagrodziły już laury zdobyte na wieku festiwalach, przeglądach i konkursach – rangi również ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Tadeusz Wiśniowski z Nowego Targu to historia podhalańskiego modelarstwa. Pasjonat tej dziedziny, wychowawca wielu roczników modelarzy, którzy pół wieku przewijali się przez jego pracownię w Powiatowym Domu Kultury, sięgając później po tytuły mistrzów świata i Europy. Nieoceniony instruktor, związany też z Aeroklubem Nowy Targ, jest jego Honorowym Członkiem. Cieszy się też tytułem Honorowego Ambasadora Miasta Nowy Targ. Od lat jest organizatorem i sędzią prestiżowych zawodów modelarskich, m.in. Pucharu Polski modeli sterowanych mechanicznie F1E. Jego staraniom Nowy Targ zawdzięcza, że we wrześniu 2001 r. mógł być gospodarzem Mistrzostw Świata i Pucharu Świata w klasie F1E modeli magnetycznie sterowanych.

opr. asz

NT24TV 13.01.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również