Kamery live
Kamery live
prognoza pogody
ntvk

W Podhalańskiej Wyższej – goście z Rocky Mountains National Park

21 kwietnia 2017 07:09

COLORADO – NOWY TARG. Z bytności w Tatrzańskim Parku Narodowym przedstawicieli amerykańskiego Parku Narodowego Rocky Mountains w stanie Colorado, skorzystali studenci Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, przede wszystkim młodzie kształcącą się na kierunku „turystyka i rekreacja”.

W Podhalańskiej Wyższej – goście z Rocky Mountains National Park

W TPN-ie goście zza oceanu odnawiali trwająca już od dziesięciu lat umowę o Parkach Siostrzanych, a uczestniczyli w tym uroczystym akcie także przedstawiciele słowackiego TANAP-u. W „Podhalance” natomiast dwójka reprezentantów Rocky Mountains National Park In Colorado zaciekawiła studentów ilustrowanym zdjęciami godzinnym wykładem na temat organizacji ruchu turystycznego w parkach narodowych USA. Z tą porcją wiedzy i fantastycznych zdjęć przybyli do najwyżej w Polsce położonej uczelni dyrektor Rocky Mountains National Park Darla Sidles oraz Rich Fedorchak kierujący wydziałem Edukacji i Interpretacji.

W prowadzonym po angielsku wykładzie mówili oni o idei ochrony dziedzictwa przyrodniczego Stanów Zjednoczonych dla przyszłych pokoleń, także o zasadach jego udostępniania coraz liczniejszej rzeszy turystów. Turystów – w przeciwieństwie do odwiedzających polskie parki narodowe – w lwiej części zmotoryzowanych, ponieważ pokonują oni nieporównanie większe przestrzenie. Przypominali również historię swojego, istniejącego od 1915 r. Parku Rocky Mountains – jednego z 59 dziś parków narodowych w granicach USA i początki utworzonego w 1872 r. Parku Yellowstone z wulkanami, gejzerami, potęgą wodospadów – słynnego w świecie rezerwatu biosfery.

Zapierające dech w piersiach zdjęcia sekwojowego lasu, skalistych przełęczy, owiec gruborogich, mas wody lecących z potężnych wysokości – robiły duże wrażenie na słuchaczach. Goście mówili jednak i o sztuce zachowania równowagi między koniecznością chronienia naturalnych zasobów a udostępnianiem ich zwiedzających i korzystaniem z nich. Podawali ilość zwiedzających Góry Skaliste – rosnącą już do 5 milionów rocznie. Trawersy pnących się ku górze dróg w najtłumniejszych, letnich miesiącach, zatłoczeniem przypominały jednak „zakopiankę” po długich weekendach… Pokazywali nie tylko trasy samochodowe, ale też piesze, narciarskie i konne.

Pełnomocnik rektora ds. międzynarodowych, Zbigniew Włosowicz, deklarował, że uczelnia będzie chciała utrzymać kontakt z Parkiem Narodowym Gór Skalistych. Żeby regionalne suweniry przypominały jego reprezentantom o Nowym Targu – pani Darla dostała góralską chustę, a niestrudzony edukator Rich – góralski kapelusz.

/asz

NT24TV 21.04.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również