Kamery live
prognoza pogody

W Nowym Targu powstaje nowy blok komunalny – w bardzo atrakcyjnej lokalizacji

23 lipca 2022 17:42

Ruszyła z kopyta budowa nowego bloku komunalnego przy ul. Sikorskiego – dźwig pracuje, a mury pną się już wyraźnie w górę. To największa i pierwsza od lat inwestycja mieszkaniowa realizowana przez Miasto Nowy Targ, której inwestorem jest miejska spółka Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. W  powstającym bloku mieszkanie znajdzie 30 rodzin. Realizacja zadania jest możliwa dzięki dofinansowaniu w kwocie 5,3 mln zł z funduszu dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego, co stanowi ok.  80% ogółu kosztów. 

W Nowym Targu powstaje nowy blok komunalny - w bardzo atrakcyjnej lokalizacji

-Ta inwestycja to konsekwencja wcześniejszych działań, kiedy za zgodą Rady Miasta został aportem wniesiony grunt – przypomina burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha – Później spółka ZGM rozpoczęła prace projektowe i złożyła wniosek o pozyskanie środków zewnętrznych. Szczęśliwie udało się je pozyskać i budowa zaczęła już wychodzić z ziemi, widać już mury, które pną się do góry. Zgodnie z harmonogramem, roboty powinny zakończyć się do końca 2023 roku. Wykonawcą jest nowotarska firma pana Wojciecha Sikory, więc myślę, że nowotarżaninowi będzie zależało, by inwestycję zakończyć w dobrej jakości i dobrym czasie, żeby móc się pochwalić, że na miejscu taką inwestycję zrealizowała właśnie rodzima firma. 

Blok będzie miał cztery kondygnacje – parter i trzy piętra, jedną klatkę schodową oraz piwnicę z komórkami lokatorskimi przypisanymi do każdego z mieszkań. W budynku powstanie 16 mieszkań o powierzchni 43-46,5 metra oraz 14 mniejszych 30-42 metrowych. Będą to mieszkania 1-2 pokojowe, niektóre z aneksem kuchennym, inne – z osobną kuchnią. Standardem w każdym z nich będzie tzw. „biały montaż” i kuchenka. Oznacza to, że po ukończeniu, będą gotowe do tego, by się wprowadzić.

Przewidziano pomieszczenie na wózki i rowery oraz podjazd dla osób niepełnosprawnych, dla których mieszkania będą znajdować się  na parterze. Przewiduje się, że zamieszka tu ok. 82 lokatorów. Dla każdego z 30 mieszkań wyznaczone zostało miejsce parkingowe, na terenie inwestycji powstanie też strefa rekreacji – nie będzie duża, ze względu na bardzo bliskie sąsiedztwo miasteczka ruchu drogowego, toru pumptrack, strefy relaksu i ścieżek rowerowych.

-Myślę, że ta inwestycja przyda się naszym mieszkańcom, którzy oczekują na mieszkania i że w jakiejś części zrealizujemy ich oczekiwania. Podjęliśmy to wyzwanie. Inwestycja dofinansowana jest w 80% z funduszu dopłat z Banku Gospodarstwa Krajowego, dlatego też mogliśmy ją rozpocząć w tych trudnych czasach – wyjaśnia Dorota Burdyn, prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej sp. z o.o. 

Nabór wniosków planuje się przeprowadzić z początkiem 2024 roku – kiedy budowa będzie już zakończona. Całą procedurą związaną z naborem wniosków zajmie się Urząd Miasta we współpracy z ZGM. W związku z tym, że jest to budowa oparta o środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, są określone kryteria, którymi miasto będzie musiało kierować się podczas przyznawania mieszkań – będzie określona punktacja i weryfikacja zdolności czynszowej. Podstawowe kryteria obejmą osoby mieszkające na terenie Nowego Targu, spełniające kryteria dochodowe, wychowujące dzieci. Na mówienie o szczegółach jest jednak jeszcze zbyt wcześnie. 

-Warunki, jakie trzeba będzie spełnić, będą podane,  jak już budowa będzie zbliżała się ku końcowi. Wybudowanie budynku to nie wszystko, trzeba uzyskać pozwolenie na użytkowanie, zgody wszystkich inspekcji, więc dopiero jak wszystko będzie uzgodnione, będziemy mogli zasiedlać ten budynek. Na koniec 2023 roku przewidywane jest samo zakończenie budowy, zatem początkiem 2024 rozpoczniemy całą procedurę. Zależy nam na tym, by to było zasiedlane, by mieszkańcy Nowego Targu mogli z tego korzystać – podkreśla pani prezes. 

-Budynek jest klimatyczny – nie za duży, ale mam nadzieję, że rodziny, które tu zamieszkają, będą się dobrze czuły i będą mogły żyć spokojnie.  Po sąsiedzku jest szkoła, pływalnia, więc myślę, że to dobre miejsce i atrakcyjne do życia – zaznacza burmistrz Nowego Targu.

ZGM – z 5 mln dofinansowania na budowę nowych mieszkań

os 23.07.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również