Kamery live
prognoza pogody

W Nowym Targu oddano cześć Żołnierzom Wyklętym, Niezłomnym

Nowy Targ nie zapomniał o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Niezłomnych. Uroczystości tradycyjnie zorganizowane zostały przez Nowotarską Grupę Mieszkańców “Pamięć” wspólnie z Podhalańską Grupą Rekonstrukcji Historycznych “Błyskawica”. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz samorządowych z powiatu i miasta, reprezentanci różnych stowarzyszeń, środowisk kombatanckich, nie brakło młodzieży i pocztów sztandarowych z kilku nowotarskich szkół średnich i podstawowych. Tegoroczny Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodził w Nowym Targu także syn majora Józefa Kurasia “Ognia” – Zbigniew Kuraś. 

W Nowym Targu oddano cześć Żołnierzom Wyklętym, Niezłomnym

Wydarzenie rozpoczęła  msza św. w kościele pw. św. Katarzyny, później uczestnicy uroczystości przenieśli się pod Krzyż Katyński, gdzie po odśpiewaniu Hymnu Państwowego odczytano Apel Poległych, a następnie kilka delegacji złożyło wiązanki i znicze. 

Podczas uroczystości przypomniano zgromadzonym, że data 1 marca wybrana w 2011 roku na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie jest przypadkowa – to właśnie tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, między godziną 20.00 a 20.45 strzałem w tył głowy zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy. Ciał zamordowanych nie wydano rodzinom. Pogrzebano je w nieznanym do dziś miejscu. Śmierć ponieśli: Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel.

Data 1 marca 1951 roku symbolicznie zamyka dzieje konspiracji niepodległościowej, zapoczątkowanej 27 września 1939 roku. Aż do powstania Solidarności, była ona najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. 

Sformułowanie „Żołnierze Wyklęci” powstało w 1993 roku – po raz pierwszy użyto go w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, zorganizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. Jego autorem był Leszek Żebrowski.

os 01.03.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Zygmunt 14:59 02.03.2023

Krotka pamiec maja mieszkancy Podhala.

Zobacz również