Kamery live
prognoza pogody

W MZK – aż 90% spadek przychodów w kwietniu. Od poniedziałku więcej kursów

22 maja 2020 16:11
Wyciszenie Włącz dźwięk

Aż 90% spadek przychodów w kwietniu odnotował Miejski Zakład Komunikacji. Choć sytuacja w maju poprawiła się, sytuacja nadal nie jest dla zakładu zbyt komfortowa. “Póki dzieci i młodzież  nie wrócą do szkół, kursy będą na granicy opłacalności” – mówi dyrektor MZK, Robert Chowaniec. 

Drastyczny spadek przychodów związany jest, rzecz jasna, z ograniczeniami wprowadzonymi ze względu na stan epidemii. Najpierw było to ograniczenie do 50% miejsc siedzących, obecnie wynosi ono 30%. Dla przykładu, standardowy, duży autobus może przewozić teraz maksymalnie 18 osób. Frekwencja wciąż była i jest jednak mniejsza niż ustanowione limity. 

-Na początku ta frekwencja wynosiła w granicach 2-3 pasażerów na autobus. W kwietniu odnotowaliśmy ogromny spadek przychodów,  ponieśliśmy stratę w wysokości 90% w porównaniu do identycznego miesiąca w tamtym roku. W maju jest troszeczkę lepiej, spodziewam się, że będzie to w granicach 50% tego, co było w tamtym roku w maju. Musieliśmy ograniczyć ilość kursów. Wiem, że wiele osób np. pracujących wnioskuje o kursy, ale też trzeba zrozumieć, że wożenie powietrza, bądź jednej czy dwóch osób jest dla MZK nierentowne. Tutaj pracują ludzie, też potrzebują otrzymać pensje, a autobusy muszą  być naprawiane. Sytuacja jest dla nas bardzo niekomfortowa – przyznaje dyrektor MZK w Nowym Targu, Robert Chowaniec.

Szef nowotarskiego zakładu informuje, że będzie na bieżąco reagował i weryfikował rozkłady, wraz z kolejnym etapem odmrażania gospodarki. Jeśli chodzi o rentowność kursów, nie ma jednak złudzeń: – Póki dzieci i młodzież nie wrócą do szkół, kursy będą na granicy opłacalności, bo wiadomo, że swoje przewozy MZK opiera na dowozie dzieci i młodzieży do szkół w Nowym Targu – zaznacza. 

Kierowcy przyznają, że mimo ograniczeń w ilości pasażerów, nie zdarzają się w Nowym Targu sytuacje, by chętnych było więcej, niż miejsc. Problem występował w okresie najsilniejszych ograniczeń, kiedy do autobusu mogło wejść jedynie 8 osób. 

Kursy nadal odbywają się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Kierowca oddzielony jest od pasażerów, a autobusy – dezynfekowane. Pasażerowie muszą podróżować w maseczkach. Większość linii kursuje nadal z przerwą techniczną w godzinach 11-14, w celu dokonania dokładnej dezynfekcji pojazdu. Póki co, jedynie linie 2 i 4 kursują zgodnie z rozkładem jazdy od poniedziałku do soboty. Wszystkie niedzielne kursy zostają zawieszone. 

Poniżej najświeższe informacje dotyczące rozkładu jazdy autobusów MZK od poniedziałku, 25 maja 2020:

linia nr 3 przerwa od 11.00 do 13.00

linia nr 2 i 4 kursuje zgodnie z rozkładem jazdy od poniedziałku do soboty, na linii nr 2 ostatni kurs z Kowańca do Rynku o 21:15

Na liniach nr 1,6,9,11 obowiązuje dotychczasowy rozkład jazdy z przerwą techniczną od 11.00 – 14.00 odjazdy do godz. 20.00.

linia nr 5 przerwa od godz. 12.10 do 14.00

Linia nr 8 kursuje od godz. 6.15-8.00 i od 14.30 – 16.05

Linia nr 10 kursuje zgodnie z rozkładem jazdy od poniedziałku do soboty za wyjątkiem kursu 19.15 z Rynku do Zaskala i 19.31 z Zaskala do Rynku  

Linia nr 12 kursy zawieszone do odwołania.

W niedzielę kursy pozostają zawieszone!

/os

 

os 22.05.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również