Kamery live
prognoza pogody

W Konkursie Wiedzy o Nowym Targu – triumf „trójki”

25 listopada 2021 12:35
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Gdyby nie pandemia, zainicjowany przez „piątkę” Konkurs Wiedzy o Nowym Targu odbyłby się osiemnasty raz. Każdego roku mobilizuje on uczniów podstawówek do poznawania miasta i regionu oraz ich historii. A więc sprzyja rozkochaniu w swoim miejscu na ziemi.

Wytrwale organizują Konkurs i obmyślają zadania panie nauczycielki Dorota Fryźlewicz i Teresa Kuros. A trzyosobowe uczniowskie reprezentacje szkół starają się wystąpić w góralskim odzieniu. Szczególnego charakteru nadają Konkursowi konkurencje regionalne i przyjazna, zabawowa atmosfera. Od ogłoszenia do dnia wydarzenia mija miesiąc. Tyle czasu mają uczniowie na zdobycie wiedzy o rodzinnym mieście, sięgając do opracowań, wydawnictw, stron internetowych.

W skład konkursowej komisji zawsze wchodzą przedstawiciele uczestniczących szkół, także reprezentant miasta. Od pierwszej edycji uczestniczy w niej emerytowana nauczycielka z „piątki” – pani Anna Pyzowska. Nagrody fundują Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Urząd Miasta i Rada Rodziców.

Tego roku rywalizację rozpoczął dźwięk starego, końskiego  „zbyrcoka”. Uczniowie szybko domyślili się, do czego służy dzwonek: – Taki GPS dla konia…  A na szczęście ściskali starą podkowę, czyli „koński bucik”. 

Pierwszą konkurencją było „zbieranie gruli” na czas. Ekipy miały na to zadanie tylko 15 sekund.

Potem dzieci musiały się uporać z opisaniem elementów góralskiego stroju. Trochę kłopotu – zwłaszcza chłopcom – sprawiło sznurowanie wstążką papierowego gorsetu.

Na kartach pracy dzieciaki musiały zidentyfikować trzy charakterystyczne miejskie obiekty, rozpoznać rzeki i odpowiedzieć na 10 pytań. Jednym z ich zadań było dorysowanie brakujących elementów w herbie miasta, czyli koła św. Katarzyny, aureoli i jednej gwiazdy. Uczestnicy wskazywali, gdzie zaprowadzą koleżankę lub kolegę, jeśli ci przyjadą do nich z wizytą. Znajomość pocztu Honorowych Obywateli potrzebna była przy odpowiedzi na pytanie, czy należą do nich np. kard. Franciszek Macharski i Jan Kanty Pawluśkiewicz, czy też Daria Zawiałow lub Kubuś Puchatek.

Nie brakło zabawowych i ruchowych elementów rywalizacji: omawiania elementów góralskiego odzienia uczestników i próby kibicowania jak na hokejowym meczu.

Największym kłopotem na etapie przygotowań konkursu jest brak książki-podręcznika o mieście dla dzieci. Bo dwie istniejące monografie to w wieku wczesnoszkolnym lektura jednak za trudna. Lukę starała się wypełnić Agata Giełczyńska-Jonik, pisząc wydane przez miasto „Nowotarskie przygody”, ale udział w Konkursie wymaga jednak szerszej wiedzy.

W każdym razie rodzice pomagający pociechom w przygotowaniach do Konkursu twierdzą, że dowiadują się przy okazji mnóstwa ciekawych rzeczy, a uczestnicy nawet po latach pamiętają, jak fajnie się bawili.

Tego roku zwycięstwo odniosła „trójka” z Kowańca, a zawdzięcza to ekipie w składzie: Kamil Podraza, Mateusz Stokłosa i Jakub Zięba. Ta szkoła też będzie się przez najbliższy rok cieszyć „pucharem przechodnim” w postaci statuetki wyobrażającej postać św. Katarzyny.

II miejsce zajęli gospodarze, czyli „piątka”, reprezentowana przez Bartosza Garba, Michała Krauzowicza i Antosia Wesóła.

Trzecia w rywalizacji była „jedenastka” z ekipą: Mateusz Jagieła, Julia Lech i Zuzia Wróbel.

Książkowe nagrody nie ominęły żadnej ze startujących ekip.

(asz)

Anna Szopińska 25.11.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również