Kamery live
prognoza pogody

W Gorcach i Beskidach lód. Kilka interwencji ratowników

12 stycznia 2021 14:14

Złamania, urazy stawu skokowego a także problemy kardiologiczne. To główne przyczyny podjęcia przez ratowników GOPR interwencji ratunkowych w ostatnich dniach. Jednocześnie ratownicy przestrzegają przed dużym oblodzeniem szlaków m.in. w Gorcach.

W Gorcach i Beskidach lód. Kilka interwencji ratowników

 – Tegoroczna zima jest wyjątkowo mało śnieżna i szlaki nie są do końca zasypane śniegiem – czytamy w komunikacie Grupy Podhalańskiej GOPR. Jak się okazuje, w górach występuje duże oblodzenie, również na szlakach położonych nieco niżej. Ponadto dodają, że należy zachować ostrożność zwłaszcza, że niekiedy lód jest ukryty pod warstwą świeżo spadłego śniegu.

 – W minionym tygodniu prowadziliśmy działania:

04.01, poniedziałek

Przed godz. 14:00 przychodzi zgłoszenie o urazie stawu skokowego u turysty na szlaku w rejonie Koninek. Do akcji wyjeżdża samochód z ratownikami z Rabki. W trakcie dojazdu na miejsce okazało się jednak, że poszkodowany własnymi środkami transportu został zwieziony do wsi i ratownicy zostają odwołani.

O 15:00 informacja o turystce z urazem nogi w rejonie górnej stacji ośrodka narciarskiego Laskowa-Ski na górze Kamionna. Do akcji ruszają ratownicy z Limanowej. Na miejscu okazuje się, że uraz jest poważny – złamanie uda. Niestety warunki atmosferyczne uniemożliwiają użycie śmigłowca i ratownicy transportują poszkodowaną samochodem do czekającej karetki.

06.01, środa

O godz. 13:20 dociera zgłoszenie z rejonu Bystrej Podhalańskiej. Kobieta samotnie schodząc szlakiem w paśmie Polic zasłabła i uskarża się na problemy kardiologiczne. Z Rabki wyrusza samochód z ratownikami, jednocześnie jedzie zespół karetki. Okazuje się że poszkodowana jest stosunkowo nisko na dogodnej drodze leśnej i zespół karetki dociera bezpośrednio na miejsce zdarzenia i udziela pomocy turystce.

09.01, sobota

O godz. 12:10 przychodzi zgłoszenie spod Starych Wierchów, gdzie turysta upadając na lodzie doznał złamania podudzia. Do wypadku rusza zespół z Rabki. Po dotarciu do poszkodowanego i udzieleniu pomocy ratownicy transportują turystę z gór do czekającej w dolinie karetki.

W minionym tygodniu zamknięte były z powodu pandemii wyciągi narciarskie. Dopuszczone są jednak treningi dla grup sportowych, i tu też ratownicy udzielali pomocy jednemu poszkodowanemu – podsumowują ratownicy w komunikacie.

/źródło: Grupa Podhalańska GOPR/

redakcja 12.01.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również