Kamery live
prognoza pogody

W górach i nad wodą będzie jeszcze bezpieczniej

16 czerwca 2017 11:39

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. Wielu z nas czas ten kojarzy się z beztroskimi wędrówkami po górskich szlakach oraz wypoczynkiem nad wodą. Ratownicy górscy i wodni, dla których jest to zawsze okres wzmożonej pracy, mogą po raz kolejny liczyć na wsparcie Województwa Małopolskiego. Dzięki przyznanemu właśnie dofinansowaniu małopolskie jednostki ratownicze będą mogły kupić niezbędny sprzęt oraz przeszkolić ratowników. Łączna pula dofinansowania wyniosła 1 mln zł.

W górach i nad wodą będzie jeszcze bezpieczniej

Na wyjątkowo hojne wsparcie może liczyć w tym roku Podhalańska Grupa GOPR, otrzymując dofinansowanie w kwocie 250 tys. złotych (tyle samo, co Krynicka Grupa GOPR; dla porównania TOPR otrzymał w tym roku pięć razy mniej). Środki przeznaczone zostaną na “działania ratownicze Grupy Podhalańskiej GOPR na terenie Małopolski).

Jeśli chodzi o ratownictwo wodne na naszym terenie, 20 tysięcy złotych dofinansowania otrzymało Wodne Pogotowie Ratunkowe na “zabezpieczenie ratownicze Zalewu Czorsztyńskiego”.

Dofinansowanie dla ratowników wodnych i górskich zostało przyznane już po raz piąty. Małopolskie organizacje pozarządowe uprawnione do ratowania ludzi w górach i w wodzie mogły starać się o pieniądze na utrzymanie gotowości i prowadzenie działań ratowniczych, a także organizowanie i prowadzenie szkoleń dla ratowników górskich, wodnych oraz psów ratowniczych.

W tym roku w otwartym konkursie ofert wzięło udział 14 organizacji i wszystkie z nich otrzymały dofinansowanie. Jest to największa liczba organizacji, które do tej pory dostały wsparcie w ramach programu. W ubiegłym roku było ich 12, w 2010 – 10, a w 2014 – 8. W tym roku na dofinansowanie tych działań przeznaczono też najwyższą do tej pory kwotę, która wyniosła aż 1 mln zł. Dla porównania – w ubiegłym roku było to 800 tys. zł, a w poprzednich latach ok. 300 tys. zł rocznie.

Pełna lista jednostek, którym przyznano w tym roku wsparcie finansowe ze środków wojewódzkich znajduje się tutaj.

źródło: UMWM

 

NT24TV 16.06.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również