Kamery live
prognoza pogody

W gminie Nowy Targ – kolejne ścieżki rowerowe

25 czerwca 2017 17:15

Do czerwca przyszłego roku ma powstać ponad 12 km nowych ścieżek rowerowych w ramach II etapu Szlaku wokół Tatr, na odcinku Gronków-Dursztyn. Wcześniej, bo do końca września br. powstanie nowy, prawie 3 km odcinek z Krauszowa do Morawczyny. 

W gminie Nowy Targ - kolejne ścieżki rowerowe

Zakres inwestycji obejmuje budowę drogi rowerowej od granicy z miastem Nowy Targ w miejscowości Gronków przez Nową Białą, Krempachy, Dursztyn do granicy z Gminą Łapsze Niżne. Ścieżka będzie miała asfaltową nawierzchnię, a inwestycja obejmuje również szereg remontów i budów przepustów, zjazdów i mostków/kładek, oznakowanie ścieżki oraz budowę infrastruktury towarzyszącej w postaci czterech wolnostojących wiat z punktami obsługi dla rowerzystów.

Wykonawcą inwestycji, której wartość wynosi prawie 6 mln zł brutto, będzie konsorcjum firm Podhalańskie Drogi Sp. z o.o. oraz Podhalańskie Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe S.A. Wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch właśnie podpisał umowę na to zadanie z Panią Prezes Zarządu firmy Podhalańskie Drogi Sp. z o.o. .Elżbietą Gawłowicz.

To samo konsorcjum wykona też odcinek z Krauszowa do Morawczyny, na mocy umowy podpisanej w połowie maja. 

Szlak wokół Tatr to jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych na terenie gminy – mówił wicewójt Marcin Kolasa podczas uroczystego podpisywania umowy. Przypomniał, że to właśnie Gmina Nowy Targ jest swego rodzaju liderem, jeśli chodzi o realizację inwestycji związanych ze Szlakiem wokół Tatr – pierwszym odcinkiem, jaki w ramach tego projektu zrealizowano był niespełna 5 km fragment z Ludźmierza do Rogoźnika, wykonany w latach 2013-2014. 

Dzięki realizowanym w najbliższych miesiącach inwestycjach, rowerowa pętla po polskiej stronie granicy już w przyszłym roku zostanie zamknięta. Planuje się, że pod koniec 2018 roku na terenie gminy będzie ponad 20 km asfaltowych ścieżek rowerowych.

– W latach 2017-2018 na pewno ścieżkę dokończy Miasto Nowy Targ i Gmina Łapsze Niżne, więc ze strony polskiej będzie już ta pętla zamknięta  – mówił wójt gminy Jan Smarduch – Te pomniejsze odcinki, które będą łączyć się z tą ścieżką będziemy kontynuować, jeśli będą środki finansowe.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Gmina Nowy Targ kontynuuje jednocześnie inny rowerowy projekt – czyli szlak Velo Dunajec, realizowany wspólnie z Urzędem Marszałkowskim.

 /os

NT24TV 25.06.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również