W geotermalnym uciepłownieniu Podhala – duży sukces i dalsze wyzwania. Magistrala za dwa lata
SZAFLARY – NOWY TARG. Magistrala geotermalna łącząca gminę Szflary z Nowym Targiem ma być gotowa za 23 miesiące. Umowa wykonawcza dla gminy została podpisana dziś podczas konferencji prasowej. Z wybranym w przetargu wykonawcą miasto podpisze podobną umowę w przyszłym tygodniu.
Magistrala to kluczowe i bardzo duże zadanie w projekcie ogrzania Podhala ekologicznym ciepłem z wnętrza ziemi, ale też w zapewnianiu regionowi bezpieczeństwa energetycznego na bazie własnych źródeł. Preizolowana rura o długości ok. 5,4 km będzie prowadzona od ciepłowni geotermalnej w Bańskiej Niżnej, w pasach dróg gminnych, drogi powiatowej i wzdłuż „zakopianki”, z dwukrotnym przekroczeniem potoku Biały Dunajec oraz drogi krajowej – do planowanej pompowni przy Urzędzie Gminy w Szaflarach. W tym też punkcie będzie się zaczynał odcinek nowotarski, biegnący do kotłowni Miejskiego Przedsiębiorstwa Ciepłowniczego przy ul. Szaflarskiej.
Infrastruktura towarzysząca ciepłowniczej magistrali to mikrokanalizacja światłowodowa i linia elektroenergetyczna. Na odcinku szaflarskim zaplanowanych jest ok. 20 trójników z odejściami do sieci osiedlowej: na terenie Bańskiej Niżnej, Szaflar, Boru i Zaskala. Pieniądze na te sieciowe inwestycje gmina stara się pozyskać z różnych źródeł.
Przypomnijmy, że samorządy gminny i miejski uzyskały na budowę magistrali po 30 milionów zł z rządowego programu Polski Ład. W przypadku Nowego Targu – prócz środków na rozbudowę sieci MPEC-u – potrzebnych będzie ok. 20 milionów, by doposażyć miejską kotłownię w moduł wymiennikowni. Odcinek szaflarski będą budować firmy Presystem sp. z o.o. z Rzeszowa (lider konsorcjum) i TPB Łukaszczyk Spółka Jawna z Szaflar (partner konsorcjum).
Ponieważ tworzenie na Podhalu alternatywy dla węgla – a i gazu, który przez Unię Europejską może być wkrótce uznany za nieekologiczne źródło energii – wymagało solidarnego wsparcia najwyższych szczebli i różnych ośrodków decyzyjnych, w konferencji brali udział parlamentarzyści: senator Jan Hamerski i poseł Edward Siarka. Przyszłego dostawcę ciepła w kierunku na północ od ciepłowni w Bańskiej reprezentował nowy prezes Geotermii Podhalańskiej – Wojciech Drzymała. Inwestorzy magistrali to oczywiście wójt Szaflar Rafał Szkaradziński i burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha. Ze względu na wagę sprawy nie mogło braknąć i starosty Tomasza Hamerskiego. Prezes nowotarskiego MPEC-u, Grzegorz Ratter, przybył już z panią inżynier odcinka. Parlamentarzyści gratulowali wójtowi i burmistrzowi dobrego kierunku i determinacji.
Jeśli gmina na docelowo zaplanowanych ok. 1100 przyłączy do nowej sieci (w tym przyłączenie budynku szkoły), tak nowotarskie władze doświadczają prawdziwej presji na rozbudowę miejskiej sieci ciepłowniczej i przekroczenie nią linii Czarnego Dunajca, w wyjściem w kierunku północnych osiedli.
Konferencja była też okazją do poinformowania o postępie prac przy najgłębszym w świecie odwiercie geotermalnym. Mimo, że za przyczyną niespodzianek ze strony podziemnego górotworu harmonogram się przedłuża, dwa poziomy wodonośne zostały już rozpoznane. Wiertnia jest teraz w formacjach triasu dolnego, na głębokości 6.103 metrów. Kawałek rdzenia wydobyty podczas wierceń był demonstrowany na konferencyjnym stole.
(asz)
Komentarze