Kamery live
prognoza pogody

W deszczu i wietrze – kadeci ślubowali na rynku

20 listopada 2023 16:58

NOWY TARG. Wzruszenie i duma ogarniają zawsze uczestników, gości i rodziców podczas ślubowania kadetów klas pierwszych. Z roku na rok to wydarzenie ma coraz bardziej uroczystą i okazałą oprawę. A bohaterowie dnia dzielnie wytrwali dwie godziny w deszczu i zimnie.

W deszczu i wietrze - kadeci ślubowali na rynku

Tym razem mundurowy narybek z Prywatnego LO dla Młodzieży miał okazję ślubować w samym sercu miasta, na rynku, przed ratuszem.

Rota ślubowania kadetów na sztandar Szkoły nawiązuje do wielowiekowej tradycji Wojska Polskiego. Treść mówi o wartościach takich jak honor, godność, sumienność, obowiązek służenia Rzeczypospolitej, szacunek dla munduru i symboli narodowych.

Prócz całej szkolnej społeczności, w uroczystości wzięli udział przedstawiciele komend powiatowych policji i straży pożarnej, jednostki patronackiej, czyli 5. Batalionu Dowodzenia w Krakowie-Rząsce, Straży Granicznej, Wojskowego Centrum Rekrutacji oraz małopolskiego Kuratorium Oświaty.

Kolorytu nadała tegorocznemu ślubowaniu obecność Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Błyskawica”, coraz bogatszej w archiwalne pojazdy z różnych dekad minionego wieku i historyczne umundurowanie – od wzorowanego na „szarym stroju” Pierwszej Brygady, po milicyjne z lat PRL-u. Przyjechał również krwiobus.

Zaproszenie na ślubowanie kadetów przyjęły szkoły podstawowe, a przede wszystkim siódmo- i ósmoklasiści, kończący edukację na tym etapie i stojący przed wyborem dalszej ścieżki kształcenia.

Mimo deszczu i zimna przechodniów ściągały na rynek ściągnęły przed ratusz wojskowa muzyka, stoiska ze sprzętem i wyposażeniem oraz pojazdy różnych służb, do tego dymek z polowej kuchni.

Jak zaawansowana jest mundurowa młodzież w poznawaniu tajników sztuk walki i samoobrony – dowiódł efektowny pokaz zorganizowany na płycie rynku przez sensei Aleksandra Kozieła (Szkoła Walki Yamabushi). Kadeci zaprezentowali, jak bronić się przed atakiem i obezwładnić przeciwnika. Mistrzowie ze Szkoły Yamabushi pokazali techniki obrony przed przeciwnikiem uzbrojonym. Pokaz katana zero poprzedził występ gościa specjalnego: shuhan Mariusza Błaszkiewicza z Nowego Brzeska (10 dan). W jego wykonaniu zgromadzeni na rynku zobaczyli popis sai kata – techniki rodem ze średniowiecznej Japonii oraz prawdziwej żonglerki mieczem samurajskim katana. Wiązanką pieśni patriotycznych – z towarzyszeniem gitary i skrzypiec – ubarwił wydarzenia na rynku szkolny zespół wokalno-instrumentalny.

Teraz już pełnoprawnym, zaprzysiężonym kadetom burmistrz Grzegorz Watycha życzył, by pozostali wierni rocie ślubowania.   

Wyszkolenie w mustrze paradnej wszystkie kadeckie roczniki mogły zaprezentować, maszerując na koniec po płycie rynku przy dźwiękach „Warszawianki”. Ślubowanie kadetów było niewątpliwie pokazem wojskowego ceremoniału i promocją służb mundurowych.  

Zziębniętych bohaterów uroczystości ratowała gorąca i smakowita grochówka z polowej kuchni.

(asz)

 

Anna Szopińska 20.11.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również