Kamery live
prognoza pogody

W Chyżnem zatrzymano dwóch Afgańczyków. Dojechali z Serbii pod naczepą ciężarówki

26 marca 2021 15:32

W poniedziałek funkcjonariusze zakopiańskiej Placówki SG, w drodze na służbę związaną z przeprowadzaniem kontroli sanitarnej w rejonie byłego przejścia granicznego w Chyżnem, zatrzymali dwóch obywateli Afganistanu.

W Chyżnem zatrzymano dwóch Afgańczyków. Dojechali z Serbii pod naczepą ciężarówki

Informację o prawdopodobnym nielegalnym pobycie cudzoziemców uzyskano od pracowników jednego z lokali gastronomicznych. Po dotarciu na miejsce, funkcjonariusze zastali dwóch wyziębionych mężczyzn. Jak się okazało, ich stan był konsekwencją podróży z Serbii na Słowację, pod naczepą samochodu ciężarowego, a następnie pieszo do Polski, bez ubrania dostosowanego do panujących warunków atmosferycznych.  Mężczyznom w wieku 20 oraz 29 lat, udzielono niezbędnej pomocy.

W trakcie prowadzonych czynności ustalono, że cudzoziemcy pieszo, nielegalnie przekroczyli granicę państwową ze Słowacji do Polski – nie posiadając dokumentów podróży oraz dokumentów uprawniających ich do pobytu w RP. Mężczyźni, którzy jak się później okazało są spokrewnieni, razem wyjechali z Afganistanu ok. 2,5 roku temu – z uwagi na dotykające ich w kraju represje. Udawali się do Anglii, w poszukiwaniu lepszego, a przede wszystkich bezpieczniejszego życia.

Obywatele Afganistanu, postanowieniem Sądu zostali umieszczeni w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Białymstoku. W stosunku do 1 cudzoziemca zostanie wszczęta przez Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców procedura przekazania go do jednego z państw UE (Rumunia) w ramach Dublin III. Natomiast w stosunku do drugiego cudzoziemca zostało wszczęte postępowanie administracyjne o zobowiązaniu do powrotu do Afganistanu.

źródło:   Karpacki Oddział Straży Granicznej 

os 26.03.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również