Kamery live
prognoza pogody

W 2020 – sześć nowych autobusów MZK i remont zajezdni

7 sierpnia 2019 13:38
Wyciszenie Włącz dźwięk

Już w przyszłym roku na nowotarskich ulicach pojawią się całkiem nowe autobusy. Ich zakup, podobnie jak przebudowa mocno wyeksploatowanej zajezdni MZK, realizowany jest w ramach dużego, unijnego projektu z 85 % dofinansowaniem.

To pozytywne wieści dla użytkowników komunikacji miejskiej. Najpóźniej w lutym, na drogi Nowego Targu wyjadą dwa nowoczesne autobusy japońskiej marki Isuzu Novocti Life – 8-metrowe typu mini, ale o komforcie jazdy normalnego autobusu miejskiego. Każdy z nich pomieści łącznie 53 pasażerów. Od kilku miesięcy, z powodzeniem sprawdzają się na podmiejskich liniach w Łodzi, gdzie pojawiły się jako nowość na rynku transportowym w litym tego roku. Koszt ich zakupu opiewa na 1 mln 700 tys. złotych.

Komfortowe, niskopodłogowe i klimatyzowane pojazdy będą posiadały system automatycznego pomiaru ilości pasażerów a obsługiwać będą linie na Buflak (nr 11 i 13) i “dziewiątkę” na Grel – czyli te, gdzie frekwencja jest niższa, a drogi wąskie. Minibusy Isuzu dedykowane są bowiem właśnie obsłudze mniej uczęszczanych linii podmiejskich.

MZK nie zapomina jednak także o użytkownikach pozostałych linii. Jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na cztery kolejne – tym razem duże, 12-metrowe autobusy. Czas realizacji tego zamówienia to ok. 9 miesięcy od momentu podpisania umowy, zatem na nowotarskich drogach będzie można spodziewać się ich latem/jesienią przyszłego roku. Inwestycja w nowe pojazdy wydaje się koniecznością – flota MZK liczy aktualnie 18 autobusów, z których jeden przeznaczony jest do kasacji, a trzy – są mocno wysłużone. 

Zabezpieczone właśnie przez Radę Miasta dodatkowe środki w budżecie w wysokości blisko 1 mln zł umożliwią nie tylko zakup nowych autobusów, ale także długo oczekiwany remont zajezdni MZK. Koszt przebudowy i zakupu pojazdów okazał się wyższy, niż pierwotnie zakładano. W zakres prac remontowych, poza wymianą mocno wysłużonej nawierzchni, wchodzi przebudowa całej infrastruktury podziemnej, a także modernizacja oświetlenia, instalacja monitoringu i ogrodzenie terenu. Usystematyzowane, estetyczne i funkcjonalne miejsca do parkowania do parkowania będą uatrakcyjnione zielenią. Wejście w teren zaplanowano na późną jesień, wymianę nawierzchni – na przyszły rok. Aktualnie uzyskiwane są pozwolenia na budowę.

/os

 

os 07.08.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również