Kamery live
prognoza pogody

Valtonen szkolił nauczycieli wychowania fizycznego

26 marca 2019 10:09

W piątek 22 marca odbyła się, zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Naukowe Kultury Fizycznej – oddział w Zakopanem, Ogólnopolska Konferencja Naukowo – Metodyczna dla nauczycieli wychowania fizycznego. W spotkaniu uczestniczyli specjalnie zaproszeni goście: prof. dr Krzysztof Zuchora reprezentujący Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz trener reprezentacji Polski w hokeju na lodzie oraz jednoczesny trener TatrySki Podhale Nowy Targ – Tomek Valtonen.

Valtonen szkolił nauczycieli wychowania fizycznego

Podczas swojego wystąpienia Valtonen przybliżył zebranym na konferencji system organizacji sportu w Finlandii i porównał go do polskiego. Trener zaproponował dość nowatorską fjak na polskie warunki ormę spotkania tj. dialogu pomiędzy nim a uczestnikami. W związku z tym trener selekcjoner często odpowiadał na pytania nauczyciel i tym samym już na początku pokazał odmienny, zdecydowanie luźniejszy i swobodniejszy w odbiorze, sposób relacji międzyludzkich, który charakterystyczny jest dla Skandynawii.

Zaskoczenie może budzić pierwsza uwaga, wymieniona przez Valtonena na temat polskiego systemu szkolenia hokeistów. Jego zdaniem w Polsce nie istnieje taki system. Krótka charakterystyka z jego strony tego jak to funkcjonuje w Finlandii, dała szybką i pełną odpowiedź uczestnikom na pytanie, dlaczego Polska reprezentacja, aktualnie gra obecnie w grupie C.
Poza aspektami organizacyjnymi i szkoleniowymi Valtonen opisał podejście nauczycieli wychowania fizycznego i trenerów do najmłodszych, występujące w Finlandii. ,

– U nas podczas treningu wszystkie dzieci i trener są uśmiechnięci. Trening do 12-13 roku życia to tylko zabawa. Nie ma rywalizacji, nie używa się krzyku jako formy komunikacji. Czy dziecko, które wstaje wcześnie rano, idzie na zimne lodowisko i, na które jeszcze trener nakrzyczy, będzie chciało trenować, jeżeli do wyboru ma wiele innych form spędzania czasu ? – pytał zebranych urodzony w Piotrkowie Trybunalskim szkoleniowiec.

Ta, jak i wiele innych wskazówek, była cenną informacją, którą podzielił się dla licznego grona nauczycieli obecnych na seminarium. Uczestnicy podziękowali mu gromkimi oklaskami oraz na koniec zrobili sobie wspólnie pamiątkowe zdjęcie.

Kolejny z gości profesor Krzysztof Zuchora nawiązał we wstępie do słów Tomka Valtonena, przekonując, iż najważniejszy na zajęciach jest uśmiech. Opisał istotę dziecka i rolę, jaką w wychowaniu i krzewieniu kultury fizycznej powinni stanowić nauczyciele, a w szczególności nauczyciele wychowania fizycznego.

Jesteście tymi, którzy w pełni tworzą młodego człowieka. Uczą go szacunku i dbania o własne ciało i zdrowie. Uczycie wygrywać, ale, co najważniejsze, uczycie też przegrywać. Łączycie jednocześnie kształtowanie rozumu i ciała. Nikt poza wami nie ma w szkole takiej odpowiedzialnej roli – apelował do zebranych.

Ponad godzinny wykład profesora Zuchory, który był przerywany kilkukrotnie oklaskami, skupił się wokół: kultury, sztuki i wspólnych wartości, jakie niosą w sobie sport i kultura fizyczna, nawiązując do różnych epok. Kończąc swój wykład przedstawił myśl, iż boisko sportowe jest doskonałym miejscem pod uprawę kalokagathii – dobra i piękna, kultu wysiłku i kultu harmonii.

Oprócz wspominanych gości nauczyciele mieli okazję zapoznać się z innowacjami, badaniami z zakresu kultury fizycznej, jakie prowadzą między innymi dr Wiesław Firek, dr Katarzyna Płoszaj,
dr Mirosław Szyndera. Spotkanie odbyło się w kameralnej restauracji Ruczaj, gdzie, poza aspektem naukowym, nauczyciele mieli możliwość spotkania się, prowadzenia dyskusji i wymiany spostrzeżeń  z zakresu wychowania fizycznego. Na koniec konferencji prezes PTNKF-u dr Halina Zięba przedstawiła wizję rozwoju Oddziału Podhalańskiego PTNKF oraz zaprosiła nauczycieli do współpracy i do uczestnictwa w kolejnej konferencji na Podhalu, która odbędzie się na jesień.

Mat. Prasowy/Roman Giełczyński

Maciej Zubek 26.03.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również