Kamery live
prognoza pogody

Uwaga, kierowcy! Tunel pod Luboniem Małym – we wtorek zamknięty na czas ćwiczeń

7 grudnia 2023 10:06

ZAKOPIANKA. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że we wtorek (12 grudnia) służby przeprowadzą ćwiczenia ratownicze w tunelu pod Luboniem Małym na „zakopiance”. Konieczność ich corocznego organizowania wynika z przepisów. Tunel będzie na około cztery godziny zamknięty dla samochodów.

Uwaga, kierowcy! Tunel pod Luboniem Małym – we wtorek zamknięty na czas ćwiczeń

Ćwiczenia

Tunel na „zakopiance” to część drogi ekspresowej S7, która równocześnie wchodzi w skład Transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Przepisy dotyczące bezpieczeństwa tuneli na tego rodzaju trasach nakładają obowiązek przeprowadzenia co roku ćwiczeń dla personelu tunelu i służb ratunkowych. Nasz tunel funkcjonuje już od ponad roku, ostatnie ćwiczenia przeprowadzane były tuż przed jego otwarciem.

W ćwiczeniach wezmą udział strażacy, medycy i policjanci oraz pracownicy Centrum Zarządzania Tunelem, Wydziału Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Sprawdzane będzie funkcjonowanie systemów ratowniczych tunelu i ćwiczona koordynacja działań różnych służb.

Objazd

Tunel pod Luboniem Małym będzie zamknięty we wtorek (12 grudnia), od 10 do 14. W tym czasie kierowcy będą korzystać z objazdu. Jadący w kierunku Rabki na węźle Lubień zjadą na drogę wojewódzką nr 968 prowadzącą do Mszany Dolnej. W Mszanie skręcą prawo, na drogę krajową nr 28, którą dojadą do węzła Skomielna Biała i trasy S7. 

Samochody jadące w kierunku Krakowa na węźle Skomielna Biała zjadą na DK28 w kierunku Mszany Dolnej, a następnie skręcą w lewo na DW968, którą dojadą do węzła Lubień.

Dofinansowanie UE

Budowa drogi ekspresowej S7 Lubień – Rabka-Zdrój, której częścią jest tunel, została współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łączny koszt inwestycji wynosi 2 547 601 820,15 zł, a dofinansowanie ze środków UE to 1 299 635 604,11 zł.

Informacja i fot. GDDKiA O/Kraków

 

Anna Szopińska 07.12.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również