Kamery live
prognoza pogody

Utrudnienia na szlakach turystycznych

13 czerwca 2016 20:46

Nadleśnictwo Nowy Targ informuje, że z powodu prac prowadzonych na terenie leśnictwa Stańcowa mogą występować utrudnienia w poruszaniu się oraz okresowe zamknięcia dla ruchu pieszego.

Utrudnienia na szlakach turystycznych

   Główne prace będą odbywać się przy szlaku zielonym, prowadzącym z Lipnicy Wielkiej na Babią Górę. Prace te polegają na ścince drzewostanu zaatakowanego przez kornika drukarza. Jest to jeden z najgroźniejszych szkodników lasów. Przy masowym występowaniu kolejno nadlatujące grupy osobników zasiedlają drzewa nie wykazujące oznak osłabienia. Drzewa zaatakowane odznaczają się odpadaniem łusek kory jeszcze przy zielonej koronie, wysypywaniem brunatnych trocinek, następnie matowieniem, żółknięciem i rudzeniem igliwia, przedwczesnym opadaniem zielonkawych igieł. Drzewa zaatakowane latem zachowują często barwę, a igły tracą dopiero na wiosnę.

Leśnicy w swojej pracy stosują różnego rodzaju pułapki zwalczające i prognozujące stan kornika drukarza. Często wyłożonym drzewom pułapkowym (pułapki klasyczne) towarzyszą pułapki feromonowe. Nadleśnictwo Nowy Targ prosi o zachowanie ostrożności i nie zbliżanie się do ustawionych na składach oraz drogach przy drogach mygieł i stosów drewna, w tym pokrytych siatką oraz pułapek feromonowych wabiących owady.

oprac. MSX
fot. Roman Latoń – Nadleśnictwo Nowy Targ

NT24TV 13.06.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również