Kamery live
prognoza pogody

Uroczyste odsłonięcie odnowionego Pomnika Katyńskiego

30 listopada 2023 08:57

7 grudnia 2023 r. o godz. 11.00 na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Targu przy ul. Skotnica nastąpi odsłonięcie odnowionego Pomnika Katyńskiego. Nowotarski Urząd Miasta zaprasza na uroczystość wszystkich mieszkańców, a w szczególności rodziny, których bliscy zostali zamordowani na Wschodzie.

Uroczyste odsłonięcie odnowionego Pomnika Katyńskiego

– Uroczyste odsłonięcie Pomnika Katyńskiego pozwoli przypomnieć o tym, jak Polacy walczyli o prawdę w sprawie Katynia. Pamiętamy przecież, że w okresie PRL-u ta prawda nie mogła być eksponowana, a ludzie, którzy o nią walczyli, byli prześladowani przez komunistyczne władze – przypomina Urząd Miasta Nowy Targ.

W ramach remontu wykonano także tablice upamiętniające Oficerów Wojska Polskiego i Funkcjonariuszy Policji Państwowej związanych z Nowym Targiem, zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach kaźni.

– Uroczystość i towarzysząca jej wystawa „Pomnik Katyński Miejsce Pamięci Podhala” przyczynią się do utrwalenia w pamięci mieszkańców Nowego Targu i Podhala jednej z największych tragedii w historii Narodu Polskiego, jakim była Zbrodnia Katyńska. Dlatego zachęcamy do licznego udziału w uroczystym odsłonięciu odnowionego Pomnika Katyńskiego, które odbędzie się 7 grudnia 2023 r. o godz. 11:00. Szczególnie pragniemy zaprosić rodziny, których bliscy zostali zamordowani na Wschodzie – podkreśla Urząd Miasta Nowy Targ.

Zadanie było realizowane wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. Remont kosztował ponad 424 tys. zł. Dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzące z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego wyniosło 240 tys. zł., a dotacja z Województwa Małopolskiego – 23 tys. zł. Udział Instytutu Pamięci Narodowej: blisko 16 tys. zł. Pozostałe koszty pokryła Gmina Miasto Nowy Targ.  

Projekt odnowionego pomnika przygotowała mgr inż. arch. Dorota Rozbicka Pracownie Konserwacji Zabytków „ARKONA”. Główny wykonawca: KATANGA Grzegorz Kwapisiewicz Sp. z o.o, podwykonawcy: Centrum Pogrzebowe Kamieniarstwo Bogusław Sięka, Konserwacja Zabytków Jan Chodorowicz.

 

ag 30.11.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również