Kamery live
prognoza pogody

Uratował człowieka przed zamarznięciem

3 grudnia 2016 21:16

20-letni mieszkaniec Zubrzycy Górnej uchronił starszego mężczyznę od zamarznięcia, w odpowiedni sposób reagując na alarmującą sytuację. Takie zachowanie powinno być wzorem do naśladowania dla wszystkich, aby nie wahali się zareagować, jeśli zajdzie taka potrzeba. Od początku listopada trwa akcja prewencyjna Policji "Jeden telefon może uratować przed zamarznięciem. Reagujmy!".

Uratował człowieka przed zamarznięciem

Jak czytamy w raporcie Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu, w dniu 30 listopada br. 20-letni mieszkaniec Zubrzycy Górnej wracając nocą do domu samochodem zobaczył na schodach szkoły starszego mężczyznę, który leżał bez butów i kurtki. Od razu zatrzymał się aby mu pomóc. Gdy podszedł do niego, mężczyzna nie był w stanie nic powiedzieć, tylko trząsł się z zimna. Od razu pomógł mu wstać i zaprowadził do swojego samochodu, aby go ogrzać. Powiadomił również służby ratunkowe, które po przybyciu ustaliły tożsamość mężczyzny. Okazał się nim 80-letni mieszkaniec Zubrzycy Górnej. Załoga karetki pogotowia zabrała 80-latka do szpitala w Nowym Targu.

Dodać należy, że postawa młodego mężczyzny niewątpliwie jest godna naśladowania i świadczy o wsparciu, jakie społeczeństwo niesie policjantom w codziennej pracy. Takie zachowanie powinno być wzorem do naśladowania dla innych osób, które w podobnej sytuacji nie zawahają się zareagować. Pamiętajmy, że każde wsparcie w policyjnych działaniach ze strony lokalnej społeczności jest ważne, ale przede wszystkim buduje poczucie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.

“Jeden telefon może uratować przed zamarznięciem. Reagujmy!” – akcja prewencyjna małopolskiej Policji

Każdego roku z początkiem listopada wraz z pojawieniem się pierwszych przymrozków, małopolska Policja rozpoczyna akcję prewencyjną dotyczącą problematyki osób szczególnie narażonych na skutki niskich temperatur powietrza tj. bezdomnych, nieporadnych życiowo, czy incydentalnie znajdujących się w okolicznościach zagrażających ich życiu i zdrowiu. Akcja ta ma na charakter profilaktyczny i informacyjny, ale także ograniczający ilość nieszczęśliwych zdarzeń z udziałem osób potrzebujących pomocy. Dlatego też, aby zapewnić skuteczną pomoc w trudnej sytuacji życiowej, stanowiącej zagrożenie dla życia ludzkiego, Policja podjęła ścisłą współpracę z instytucjami i organizacjami pomocowymi.

W minionym sezonie zimowym w województwie małopolskim z powodu wychłodzenia organizmu zmarło 19 osób, a w sezonie wcześniejszym (2011/2012 ) – 42 osoby. 

W tym sezonie już pojawiły się pierwsze przypadki śmierci z wychłodzenia na terenie Polski, w tym również w naszym powiecie. W czwartek, 1 grudnia leśniczy z Pienińskiego Parku Narodowego znalazł ciało 62-letniego mężczyzny powyżej wyciągu narciarskiego Jaworki- Zaskalskie. Okazało się, że przyczyną śmierci było właśnie wychłodzenie.

W wielu przypadkach udzielenie pomocy osobom zagrożonym wychłodzeniem i uratowanie im życia były możliwe dzięki szybko przekazanej informacji o sytuacji zagrożenia. Aby nie dochodziło do śmierci z powodu wychłodzenia organizmu apelujemy, by nie pozostawać obojętnym wobec osób znajdujących się w sytuacji zagrażającej ich życiu. Musimy pamiętać, że na ryzyko wychłodzenia najczęściej narażone są osoby bezdomne czy będące pod wpływem alkoholu. Ale mogą to także być osoby starsze i samotne, które mają trudność z radzeniem sobie w codziennych czynnościach, na przykład z poruszaniem się czy zadbaniem o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach.

opr.os

źródło: http://nowy-targ.policja.gov.pl/

NT24TV 03.12.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również