Kamery live
prognoza pogody

Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie aglomeracji Nowy Targ – podsumowanie projektu

30 kwietnia 2021 22:13

Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne spółka z o. o. w Nowym Targu w kwietniu 2021 zakończyło realizację projektu pn. „Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie aglomeracji Nowy Targ”, dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W ramach projektu, w ciągu ostatnich 3 lat powstało na terenie Podhala prawie 18 km nowej sieci kanalizacji sanitarnej, która pozwoli podłączyć 280 nowych odbiorców. 

Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie aglomeracji Nowy Targ - podsumowanie projektu

W ciągu prawie 3 lat od podpisania umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, PPK Sp. z o.o. wybudowała ponad 17,8 km kanalizacji sanitarnej na terenie gmin: Biały Dunajec (0,57 km sieci), Nowy Targ (3,62 km sieci), Poronin (6,39 km sieci) i Szaflary (7,25 km sieci) w następujących miejscowościach: Biały Dunajec, Ludźmierz, Ząb, Stasikówka, Poronin, Murzasichle, Maruszyna, Zaskale, Szaflary. Wybudowana sieć kanalizacyjna umożliwi podłączenie ponad 280 nowych odbiorców usług.

W ramach projektu zlikwidowano dwie oczyszczalnie ścieków – w Murzasichlu i w Maruszynie, budując jednocześnie kolektory tranzytowe odprowadzające ścieki do zlewni oczyszczalni ścieków w Nowym Targu. Spółka zakupiła nowy samochód z zabudową do udrażniania i czyszczenia kanalizacji sanitarnej.

W związku z możliwością ubiegania się o dodatkowe środki finansowe, po uzyskaniu pozytywnej decyzji i podpisaniu stosownego aneksu z NFOŚiGW w Warszawie rozszerzono zakres projektu o rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków w Czarnym Dunajcu. Zadanie polegało na zwiększeniu przepustowości oczyszczalni ścieków i usprawnieniu technologii ich oczyszczania, co pozwoliło na spełnienie zaostrzonych wymagań dotyczących jakości odprowadzanych ścieków dla ustanowionej aglomeracji Czarny Dunajec.

Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 28,6 mln zł, z czego  14,5 mln zł stanowiło dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 

mat. prasowy

 

os 30.04.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również