Kamery live
prognoza pogody

Ujawniono 13 przypadków nielegalnego zatrudniania cudzoziemców w powiecie nowotarskim

2 maja 2023 15:25

Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Zakopanem zakończyli kontrolę legalności zatrudnienia w jednym z podmiotów gospodarczych branży spożywczej, zatrudniających cudzoziemców w powiecie nowotarskim.

Ujawniono 13 przypadków nielegalnego zatrudniania cudzoziemców w powiecie nowotarskim

W trakcie kontroli zweryfikowano legalność zatrudnienia prawie 220 cudzoziemców m.in. obywateli Syrii, Kenii, Zimbabwe, Gruzji, Indonezji, Uzbekistanu, Republiki Południowej Afryki, Nepalu, Mołdawii, Ukrainy, Turkmenistanu, Ugandy, Białorusi oraz Malawi.  

Pracodawca 11 cudzoziemcom powierzył nielegalne wykonywanie pracy. Natomiast w dwóch przypadkach Kenijczycy nielegalnie wykonywali pracę. Ponadto właściciel firmy w 19 przypadkach nie dopełnił ustawowego obowiązku powiadomienia Wojewody oraz Powiatowego Urzędu Pracy o podjęciu lub nie podjęciu pracy przez obcokrajowców.  

Pracodawca odpowie za naruszenie zapisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców oraz nie dopełnienie obowiązków informacyjnych, grozi mu kara grzywny nawet do 30 tysięcy złotych. Odpowiedzialności nie unikną również nielegalnie wykonujący pracę cudzoziemcy.

mat. prasowy KaOSG

os 02.05.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również