Kamery live
prognoza pogody

“Ugodzili mnie nożem”. Policja odnotowuje coraz więcej fikcyjnych zgłoszeń

12 maja 2021 11:48

Bezpodstawne wezwanie policji to wykroczenie, zatem osoby, które bezpodstawnie wzywają Policję muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną. Niestety takich „dziwnych” zgłoszeń jest coraz więcej. Mieszkanka Kościeliska, która zawiadomiła o tym, że została pchnięta nożem, co później okazało się fikcją i prawdopodobnie alkoholowym urojeniem, otrzymała 500 zł mandatu.

Policjanci dość często wzywani są do podjęcia interwencji zupełnie bez uzasadnienia. W tym czasie mogliby pilnować porządku w innych miejscach i nieść pomoc naprawdę potrzebującym osobom.
 
Dramatycznie brzmiące zgłoszenie dotarło do tatrzańskich policjantów w poniedziałek (10.05) popołudniu z Kościeliska gdzie kobieta wzywała pomocy po tym jak dwóch nieznanych jej napastników ugodziło ją nożem w brzuch. Połączenie często było przerywane, ratownicy i policjanci nie mogli zlokalizować poszkodowanej, która mówiła, że krwawi. Po chwili jednak zlokalizowano posesję skąd wpłynęło wezwanie. Gdy ratownicy i policjanci wbiegli na posesję okazało się, że mają do czynienia z fikcyjnym zgłoszeniem pijanej kobiety. Nikt nikogo nie zaatakował, kobieta nie miała żadnych ran, a napastnicy to najprawdopodobniej alkoholowe urojenia. Sprawczyni głupiego żartu została ukarana 500 złotowym mandatem karnym. Nie potrafiła wytłumaczyć swojego zachowania.
 
Wielokrotnie na numer alarmowy 997 i 112 przychodzą połączenia, które niepotrzebnie blokują linię alarmową, np.: głuche telefony, połączenia wykonane dla żartu, pomyłki telefoniczne. Równie często odbierane są rozmowy dotyczące spraw czy problemów, których przedmiotowy zakres zawiera się w kompetencjach innych służb, m.in.: piejący kogut za oknem, zgubienie dokumentów czy też zalanie mieszkania. Na numer alarmowy dzwonią również osoby, które chcą się po prostu komuś „wygadać”. Jeżeli policjanci przerywają takie połączenie, osoby dzwonią po raz kolejny i następny, i tak przez ok. 15 – 20 minut. W tym czasie numer alarmowy jest zablokowany, uniemożliwiając korzystanie z niego osobom naprawdę potrzebującym pomocy.
 
Takich i podobnych zgłoszeń jest wiele. Przed wybraniem numeru alarmowego warto zastanowić się czy sprawa, którą chce się zgłosić wymaga interwencji Policji. Należy pamiętać, że w czasie, kiedy blokuje się linię alarmową, ktoś inny może pilnie potrzebować pomocy.
Policjanci przypominają, że osoby, które w sposób nieprzemyślany wzywają Policję popełniają wykroczenie z art. 66 Kodeksu Wykroczeń:
Art. 66 § 1 KW:, „Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 złotych”.
 
tekst: R.W. Policja Zakopane/Facebook
os 12.05.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również