Kamery live
prognoza pogody

Uczniowie II LO wskrzeszają wspomnienie o Józefie Bednarczyku

3 kwietnia 2018 22:27

Już po raz czwarty uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu przystąpili do realizacji projektu w ramach Sejmu Dzieci i Młodzieży. Tym razem licealiści zajęli się edukacyjnym tematem „Józef Bednarczyk – społecznik, poseł pierwszych Sejmów Niepodległej”. 

Uczniowie II LO wskrzeszają wspomnienie o Józefie Bednarczyku

Sejm Dzieci i Młodzieży to wyjątkowy projekt edukacyjny Kancelarii Sejmu. Jego celem już od 24 lat jest kształtowanie postaw obywatelskich, szerzenie wśród młodzieży wiedzy na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, jak również aktywizacja młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych. Każdego roku, w ramach nowej edycji SDiM, ogłaszany jest konkurs dla uczniów, w którym nagrodą jest udział w posiedzeniu odbywającym się tradycyjnie 1 czerwca, czyli w Międzynarodowym Dniu Dziecka. Temat tegorocznego posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży – “Posłowie Pierwszego Sejmu Niepodległej” jest bezpośrednio związany z rokiem jubileuszowym 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

W ramach realizowanego przez nowotarskich licealistów projektu, we wtorek tuż przed świętami, w sali regionalnej MOK odbyła się dyskusja na temat postaci Józefa Bednarczyka, posła na Sejm Ustawodawczy oraz posła na sejm I kadencji. W spotkaniu, prócz uczniów II liceum, ich historyczki Katarzyny Wyrobek i dyrektor Beaty Tarnowskiej, uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele Związku Podhalan, Powiatowego Centrum Oświaty, Muzeum Podhalańskiego i PPWSZ, jak również rodzina Jóżefa Bednarczyka. Spotkanie było okazją do przedstawienia jego działalności parlamentarnej, znaczenia Sejmu Ustawodawczego 1919-1922 i Sejmu I kadencji 1922-1927 oraz sytuacji gospodarczej II Rzeczypospolitej, ale nie tylko.

Stało się także inspiracją do rozmowy na temat obecnych możliwości rozwoju powiatu nowotarskiego, jak również miejscem niesamowitego spotkania kolejnych pokoleń Bednarczyków – prawnuczek i praprawnuczek, które wcześniej się nie znały, a teraz miały okazję zamienić kilka słów. Był to bardzo wzruszający moment spotkania.

Oprócz dyskusji, w ramach autorskiego projektu dwójki uczniów klasy II – Karola Masłowskiego i Konrada Chronowskiego – przeprowadzono wcześniej ankietę wśród mieszkańcow powiatu, sprawdzającą stan wiedzy na temat Józefa Bednarczyka i jego dokonań. Zorganizowano też plenerową sesję zdjęciową, stylizowaną na lata 20-te XX wieku.

/os

 

os 03.04.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również