Kamery live
prognoza pogody

Uczniowie II LO posłami na Sejm Dzieci i Młodzieży

1 maja 2018 09:41

Karol Masłowski i Konrad Chronowski – uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu, zostali laureatami XXIV edycji ogólnopolskiego konkursu pt. Sejm Dzieci i Młodzieży. Konkurs jest organizowany przez Kancelarię Sejmu RP, Instytut Pamięci Narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Zwycięski projekt nosi tytuł „Józef Bednarczyk – społecznik, poseł pierwszych Sejmów Niepodległej”.

Uczniowie  II LO posłami na Sejm Dzieci i Młodzieży

Projekt został objęty honorowym patronatem Starosty Powiatu Nowotarskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu Nowotarskiego, Wójta Gminy Czarny Dunajec, Przewodniczącego Rady Gminy Czarny Dunajec, Burmistrza Miasta Nowy Targ, Przewodniczącego Rady Miasta Nowy Targ, Prezesa Zarządu Głównego Związku Podhalan, Prezesa Związku Podhalan oddział Nowy Targ, Prezesa Związku Podhalan oddział Czarny Dunajec.

Karol Masłowski z klasy 2d o profilu j. polski, historia, wiedza o społeczeństwie i Konrad Chronowski z klasy 2e o profilu biologiczno-chemicznym zrealizowali autorski projekt edukacyjny pt. „Józef Bednarczyk – społecznik, poseł pierwszych Sejmów Niepodległej”. Projekt zdobył uznanie jury, co zostało wyrażone w recenzji słowami: „Karolu i Konradzie dziękujemy za udział w projekcie. Wybraliście ciekawą postać – dobrze dobraną w oparciu o lokalną historię. Wasza praca postała w oparciu o ciekawe źródła. Zrealizowaliście dobrą kampanię, angażując jednocześnie wielu sojuszników. Debata przeprowadzona przez Was jest interesującą formą realizacji projektu”.


Karol i Konrad zdobyli tym samym mandaty poselskie na XXIV sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży, która odbędzie się 1 czerwca 2018 r. w Warszawie. Wtedy to młodzi posłowie będą debatowali i głosowali nad projektem uchwały, która w tym roku będzie się odnosiła do tematu zadania rekrutacyjnego, który brzmiał: „Posłowie Pierwszego Sejmu Niepodległej”.

Realizacja projektów i czynny udział w obradach Sejmu stanowią doskonałą realizację edukacji patriotycznej i obywatelskiej. Najważniejszym zadaniem projektowym była debata przeprowadzona 27 marca 2018 r. Wydarzenie było współorganizowane przez Powiat Nowotarski. Projekt wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Już czwarty rok z rzędu uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego odnoszą sukcesy w tym prestiżowym konkursie. W ubiegłym roku szkolnym mandaty poselskie za projekt pt. „Stanisława i Józef Papieżowie – lokalni bohaterowie” otrzymali Hubert Małysiak i Marcelina Januszek, w roku szkolnym 2015/2016 za projekt „Serce miasta” posłami na XXII SDiM byli Filip Kot i Dariusz Stopka, a roku szkolnym 2014/2015 za projekt „Miejsca młodych. Jakiej przestrzeni publicznej potrzebujemy?” w ławach parlamentarnych zasiadali Bartosz Czyż i Kamil Augustyn.

mat. prasowe

os 01.05.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również