Kamery live
prognoza pogody

Uczennice z Nowego Targu – najlepsze z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych

29 czerwca 2020 16:49

Uczennice Technikum nr 2 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu wywalczyły tytuł finalisty w olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Pierwszy raz w historii naszej Olimpiady etap wojewódzki odbył się on-line. Wzięło w nim udział 288 zespołów z całej Polski. Trzyosobowe drużyny miały w ciągu 30 minut odpowiedzieć na 25 pytań wielokrotnego wyboru. Dziewczynom z “ekonomika” zajęło to jedynie 20 minut. Brawo!

Uczennice z Nowego Targu - najlepsze z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych

Pytania dotyczyły całego obszaru ubezpieczeń społecznych –  od zasiłków po emerytury i zasady rozliczeń z ZUS. Do tego etapu zmagań uczestnicy przygotowywali się z dwóch podręczników do „Lekcji z ZUS”: dla ucznia oraz dla nauczyciela. Oprócz wiedzy niezbędna była też umiejętność zdalnej pracy w grupie z wykorzystaniem aplikacji komputerowych.

Najlepszą drużyną w Małopolsce zostały uczennice z Technikum nr 2 w ZSE w Nowym Targu w składzie: Klaudia Czerwień, Karolina Jędrol, Aleksandra Garb. Drużyna z Ekonomika potrzebowała jedynie 20 minut żeby poprawnie odpowiedzieć na 24 z 25 pytań. Uczennice przygotowywały się do olimpiady pod opieką nauczycieli Anny Martuszewskiej i Piotra Plewy, nauczycieli przedmiotów zawodowych, którzy nie kryją zadowolenia z sukcesu uczennic.

– Pytania były trudne i szczegółowe, dziewczyny fantastycznie poradziły sobie z tematem. Projekt „Lekcje z ZUS” jest to bardzo dobra podstawa do przygotowania młodzieży do egzaminów zawodowych, które muszą również uczniowie zdać kończąc naszą szkołę – tłumaczy Piotr Plewa.

Wraz z zakończeniem roku szkolonego uczennice odebrały swoje nagrody. W tym roku uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbyło się w Inspektoracie ZUS w Nowym Targu. Najlepszym zawodniczkom gratulowała również Urszula Słowik kierownik placówki ZUS.

W tegorocznej edycji Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” wystartowało ponad 35 tys. uczniów. „Lekcje z ZUS” i Olimpiada cieszą się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Od początku projektu, czyli od roku szkolonego 2014/2015 w zmaganiach wzięło udział ponad 153 tys. młodych osób.

-Zaangażowaliśmy się od samego początku w ten projekt. Uczniowie chętnie podchodzą do kolejnej edycji bo zauważamy coraz większe zainteresowanie udziałem już na etapie szkolnym – dodaje Anna Martuszewska. Początkowo młodzież brała udział w konkursie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. – W roku szkolnym 2016/2017 przekształciliśmy go w Olimpiadę pod tą samą nazwą. Od 22 kwietnia Olimpiada znalazła się w wykazie olimpiad tematycznych (zawodowych) Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tytuł laureata naszej Olimpiady od roku szkolnego 2021/2022 będzie uprawniał do zwolnienia z części pisemnej egzaminu zawodowego technika ekonomisty i technika rachunkowości – tłumaczy Anna Mieczkowska, koordynator ds. komunikacji i edukacji w Oddziale ZUS w Nowym Sączu.

mat. nadesłane

os 29.06.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również