Kamery live
prognoza pogody

Uczczono 80. rocznicę śmierci Augustyna Suskiego

30 maja 2022 12:59

W dniu 26 maja br. z okazji 80-tej rocznicy śmierci Augustyna Suskiego założyciela Konfederacji Tatrzańskiej, działacza ruchu ludowego i więźnia Palace, przedstawiciele patriotycznych Stowarzyszeń, Komitetu Obrońców Palace oraz rodzin więźniów męczonych i mordowanych w murach tego budynku złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Odmówiono również modlitwę w intencji wszystkich ofiar niemieckiego bestialstwa oraz odśpiewano wspólnie hymn narodowy. 

Uczczono 80. rocznicę śmierci Augustyna Suskiego
Tak Augustyn Suski, założyciel Konfederacji Tatrzańskiej pisał o “Miłości ojczyzny”:
“Miłość ojczyzny to uczucie, które przepełnia serca wszystkich bez wyjątku psychicznie i moralnie zdrowych ludzi. Ten tylko ojczyzny nie kocha, kto jest niedorozwinięty uczuciowo lub umysłowo. Poza tym ojczyznę kocha każdy. Jakżeż bowiem nie kochać tego, czego drobnym ułamkiem jesteśmy sami, co przepełnia sobą każdy nasz nerw, każdą drobinę krwi, każdą myśl, pragnienie, każde podświadome drgnienie naszego życia. Ojczyzna jest wszystkim – w czym, naokoło czego i z czego żyjemy. Ona jest nasza od dnia naszych urodzin aż do śmierci ustawicznie nas żywiącą i wychowującą, z największą troską i niezmienną miłością kolebiącą nas matką.  A matki czyż można nie kochać? Ten, kto by podniósł rękę na swoją matkę albo na matki swojej boleść obojętnie patrzył, nie byłby już człowiekiem ani zwierzem nawet, byłby jakimś tworem gadzinowym, czymś stojącym pośrodku między robakiem a grzybem.  I teraz nasuwa nam się pytanie: skoro każdy kocha ojczyznę jak matkę, dlaczegoż to tylu ludzi jest, którzy podkopują byt tej ojczyzny, jej krzywdą się żywią, a nawet strach o tym pomyśleć, na ojczyznę tę zbrodniczą rękę podnoszą i zdradziecko przeciw niej występują?  Tak, są tacy ludzie, ale to są moralni albo umysłowi idioci. Poza tym olbrzymiej ilości ludzi wydaje się, że ojczyzna wtedy jest szczęśliwa, gdy im osobiście jest dobrze. Miłość zabija bardzo często, podobnie jak nienawiść. (…)”
 
Poniżej oświadczenie Komitetu Obrońców Palace – Katarzyny Charczuk-Walasik, Grażyny Hlawacz-Lisieckiej i Sebastiana Śmietany w związku z rozpoczętymi w obiekcie Palace pracami budowlano-remontowymi:
 
“My, potomkowie rodzin więźniów Palace, którzy oddawali swe życie za wolną i niepodległą Polskę, stowarzyszenia, oddolne ruchy społeczne dążące do zachowania miejsc pamięci narodowej, miejsc pamięci terroru niemieckiego w Polsce, obywatele Najjaśniejszej Rzeczypospolitej – Polacy, dla których pielęgnowanie pamięci o naszych przodkach i ich dziedzictwie jest obowiązkiem i testamentem zapisanym krwią naszych bliskich – jednogłośnie sprzeciwiamy się przebudowie budynku, która nie zachowa autentyzmu miejsca zroszonego krwią Naszych bliskich i zbezcześci pamięć bestialsko torturowanych i mordowanych Polaków w Palace
Przedstawiciele Komitetu Obrońców Palace
Katarzyna Charczuk-Walasik
Grażyna Hlawacz-Lisiecka
Sebastian Śmietana”


Autorzy zdjęć: Maciej Szlaga, Magdalena Walasik

 
mat. nadesłane/Sebastian Śmietana
 
os 30.05.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również