Kamery live
prognoza pogody

Tymczasowy areszt dla sprawcy znęcania nad rodziną

18 kwietnia 2019 10:52

Policjanci z  nowotarskiej komendy zatrzymali mieszkańca gminy, podejrzanego o znęcanie się nad swoją rodziną. 69-latek usłyszał zarzuty. Trzy dni później dzięki zebranym dowodom, wnioskowi prokuratora oraz decyzji  sędziego  domowy agresor trafił do tymczasowego aresztu.

Tymczasowy areszt dla sprawcy znęcania nad rodziną

W niedzielne (14 kwietnia br.) południe policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące awantury domowej. Mundurowi natychmiast udali się pod wskazany adres, gdzie zatrzymali domowego agresora. Mężczyzna od dłuższego czasu nadużywał alkoholu, a kiedy wracał pijany do domu szarpał, popychał i groził nożem swojej żonie, dzieciom i wnukom. Podczas interwencji był bardzo agresywny i odgrażał się domownikom. 69 – latek trafił do pomieszczeń dla osób zatrzymanych nowotarskiej komendy. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało blisko 2,5 promila alkoholu. Zatrzymany usłyszał zarzut znęcania, a prokurator zwrócił się do sądu z wnioskiem o zastosowanie aresztu tymczasowego wobec mężczyzny. 
16  kwietnia br. sąd zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci  tymczasowego aresztowania na trzy miesiące. Za przestępstwo znęcania grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Jednak z uwagi na to, że 69-latek trzy lata temu został skazany za znęcanie i odbył karę pozbawienia wolności, sąd może wymierzyć 7 i pół roku odsiadki.

Przemoc wobec osoby bliskiej bardzo rzadko ma charakter jednorazowy, a z biegiem czasu  staje się coraz gwałtowniejsza i bardziej dotkliwa.  Życie w sytuacji stresu, strachu, braku poczucia bezpieczeństwa, w poniżeniu, czy bezradności pociągają za sobą ogromne konsekwencje. Dlatego w pomocy ofiarom bardzo ważna jest współpraca służb, instytucji i organizacji pozarządowych. Coraz częściej ofiary nie wstydzą się szukać pomocy i chętniej zwracają się do instytucji z prośbą o wsparcie.  

Niestety zdarza się, że osoba doznająca przemocy boi się składać zawiadomienia o przestępstwie i zeznawać przeciwko oprawcy. Nic dziwnego, bo są to bardzo  trudne i osobiste problemy. Nic jednak nie usprawiedliwia aktów przemocy. Brak reakcji i kary tylko rozzuchwala sprawcę. Dlatego należy szukać pomocy i nie wstydzić się o nią prosić. Tylko stanowcza postawa ofiary, która podejmuje decyzję o współpracy, może przerwać krąg przemocy i uwolnić się od cierpienia. Nie bądźmy również obojętni na przemoc wobec innych.

Reagujmy, jeżeli jesteśmy świadkami czyjejś krzywdy, bo możemy niejednokrotnie zapobiec tragedii.

os 18.04.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również