Kamery live
prognoza pogody

Tylko w ostatni weekend na małopolskich drogach zginęło 2 motocyklistów oraz pasażerka jednośladu

6 czerwca 2022 23:05

W ostatni weekend na małopolskich drogach zginęło 2 motocyklistów oraz pasażerka jednośladu. Policja apeluje o bezpieczną jazdę motocyklem – “Jednośladem bezpiecznie do celu”. 

Tylko w ostatni weekend na małopolskich drogach zginęło 2 motocyklistów oraz pasażerka jednośladu

Pierwsze zdarzenie miało miejsce w piątek tj. 3 czerwca, około godz. 20:15 w miejscowości Chełmiec w powiecie nowosądeckim. Jak wstępnie ustalono 25 – letni kierujący motocyklem wykonując manewr wyprzedzania zderzył się z wyprzedzanym samochodem osobowym marki Volkswagen. W wyniku odniesionych obrażeń ciała motocyklista i pasażerka w wieku 25 lat zmarli w szpitalu.

Z kolei w sobotę tj. 4 czerwca około godz. 13:30 w miejscowości Tymowa w powiecie brzeskim 29 – letni kierujący motocyklem zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z kierującą osobowym golfem. W wyniku odniesionych obrażeń ciała kierujący motocyklem poniósł śmierć. 

Sezon motocyklowy już w pełni. Na drogach widocznych jest bardzo dużo kierujących tymi jednośladami. Należy jednak jeździć z wyobraźnią i pamiętać o przepisach – bo od tego zależy bezpieczeństwo motocyklistów. Od początku roku na małopolskich drogach zginęło już 8 kierujących motocyklami, co stanowi 17 % wszystkich ofiar śmiertelnych  na małopolskich drogach – informuje policja. 

Aby zwiększyć bezpieczeństwo na drodze przypominamy motocyklistom kilka podstawowych zasad:
– zachować odstęp od innych pojazdów, uwzględnij dłuższą drogę hamowania na nierównej czy śliskiej nawierzchni;
–  jedź z prędkością zgodną z przepisami ale i dostosowaną do warunków atmosferycznych;
– nie wyprzedaj w miejscach zabronionych, w szczególności na skrzyżowanych; 
– wcześnie i wyraźnie sygnalizować zamiar wykonania manewru skrętu czy też zmiany pasa ruchu, gdyż kierowcom samochodów często trudno ocenić prędkość motocyklisty (należy cały czas być uważnym i obserwować drogę, aby w razie sytuacji niebezpiecznej móc szybko i odpowiednio zareagować);
– od momentu rozpoczęcia jazdy należy koncentrować się wyłącznie na bezpiecznej jeździe  i sytuacji na drodze.

Po kilku miesiącach przerwy kierujący samochodami muszą ponownie przyzwyczaić się do ich obecności. Utrudniona może być ocena odległości motocykla i jego prędkości dlatego należy założyć, że jedzie znacznie szybciej, a tym samym wcześniej niż nam się wydaje zbliży się do nas. Ponadto motocykl jadący w dużym ruchu innych pojazdów może łatwo zniknąć z pola widzenia – warto o tym wiedzieć wykonując manewr zmiany pasa ruchu. Pamiętajmy, aby nie zmuszać kierującego jednośladem do gwałtownego hamowania, gdyż może to doprowadzić do utraty panowania nad motocyklem, a w konsekwencji do poważnego wypadku.

Pragniemy również zaapelować do kierującym  samochodami, aby obserwowali drogę i zwracali uwagę na kierujących jednośladami, którzy są zdecydowanie trudniejsi do zauważenia na drodze. 
SPOT – zawierający porady dla kierujących motocyklami:

https://malopolska.policja.gov.pl/krk/dziala/ruch-drogowy/spoty-promujace-bezpiec/10465,ILE-WYJAZDOW-TYLE-POWROTOW.html 

źródło: KPP Zakopane

os 06.06.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również