Kamery live
prognoza pogody

Turystyka – wciąż pod lupą służb sanitarnych i policji

15 stycznia 2021 13:50

POWIAT NOWOTARSKI. Twarde stanowisko rządu w sprawie terminu ferii i obostrzeń dla branży turystycznej budzi coraz większy opór właścicieli hoteli pensjonatów i stacji narciarskich oraz kwaterodawców. Na półmetku pandemicznych ferii intensyfikują się więc kontrole służb sanitarnych i policji.

Turystyka – wciąż pod lupą służb sanitarnych i policji

– Jeśli chodzi i Góralskie Veto, to przypomnę, że dalej obowiązuje rozporządzenie, do którego muszą się stosować wszyscy przedsiębiorcy – mówi Jolanta Bakalarz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu. – To znaczy, że hotele i pensjonaty są zamknięte dla normalnych turystów. Są oczywiście wyjątki: hotele pracownicze – które również nagle pojawiły się na naszym terenie – i hotele, które mogą udostępniać pokoje dla lekarzy oraz osób związanych z budownictwem. Natomiast żaden turysta nie powinien być teraz przyjmowany przez pensjonaty.

Służby sanitarne razem policją na terenie powiatu nowotarskiego codziennie wykonują ok. 10 – 12 kontroli obiektów użyteczności publicznej – pensjonatów, siłowni, basenów.

– Do tej pory będziemy wszczynać postępowania w stosunku do 5 przedsiębiorców – mówi Jolanta Bakalarz. – Natomiast dziennie – również w weekendy – przeprowadzamy od 10 do 12 takich kontroli. Sprawdzamy też wyciągi. Jeśli wyciąg nie działa, a ze stoku mimo to korzystają mieszkańcy, to sprawdzamy, czy zachowują dystans, czy mają maseczki. W razie nieprzestrzegania tych zasad – postępowanie czy to mandatowe, czy administracyjne, wszczynamy wobec tych osób. Takich sytuacji, jeśli chodzi o rodziców z dziećmi na stokach jeszcze nie mieliśmy. Prowadzimy natomiast postępowania w stosunku do właścicieli siłowni.

Emocje wokół rządowych decyzji i bardzo różne nastawienia mieszkańców, nawet w małych społecznościach, zwłaszcza w tym krótkim feryjnym okresie powiększają ilość spływających do służb sanitarnych doniesień o łamaniu zakazów.

 – Nie ukrywam, że mamy bardzo dużo skarg na osoby prowadzące wynajem pokoi – dodaje szefowa sanitarnych służb w powiecie. – Sprawdzamy te doniesienia. W kilku przypadkach się one potwierdziły i też są wszczęte postępowania. Ale w większości przypadków są to np. domki, do których przyjeżdżają właściciele. Jest bardzo dużo na naszym terenie takich domków rekreacyjnych i sprawdzamy, czy są one wynajmowane osobom z zewnątrz, czy też właściciele tam przebywają. Reagujemy z policją na każdą otrzymaną skargę

Codziennie sanepidowskie służby powiatu nowotarskiego odbierają ok. 10 takich skarg. Jednym z fatalnych skutków pandemii będą niewątpliwie reperkusje podziałów  i konfliktów na tym tle, przykre zwłaszcza dla małych społeczności.

(asz)

 

 

Anna Szopińska 15.01.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również