Kamery live
prognoza pogody

“Turysta nie był przygotowany do wycieczki, nie posiadał zimowego wyposażenia, ani lawinowego ABC”

11 stycznia 2023 13:31

Wczorajszy wieczór znów okazał się pracowity dla ratowników TOPR. Choć tym razem akcja zakończyła się szczęśliwie, przypominamy, że w Tatrach panują wymagające warunki do uprawiania turystyki. Po ostatnich intensywnych opadach śniegu szlaki mogą być nieprzetarte, obowiązuje 2 stopień zagrożenia lawinowego. 

 

 
 
Zgłoszenie od turysty, który zgubił się w rejonie Kopy Kondrackiej, dotarło do centrali TOPR wczoraj po godzinie 16. Turystę udało się zlokalizować przy pomocy aplikacji “Ratunek”. Mężczyzna znajdował się kilkadziesiąt metrów od szlaku pomiędzy Kopą Kondracką, a Kondracką Przełęczą w stromych śniegach po stronie Doliny Kondratowej.
 
“Z centrali TOPR na Kopę wyruszyło 4 ratowników. W międzyczasie przy pomocy aplikacji Ratunek nawigowano turystę, któremu udało się wrócić na grań i przemieścić się w kierunku Przełęczy Kondrackiej. Ratownikom pomimo dużej ilości świeżego śniegu oraz ograniczonej widoczności, udało się dotrzeć do potrzebującego pomocy turysty i bezpiecznie sprowadzić go do Schroniska w Dolinie Kondratowej. Turysta nie był przygotowany do wycieczki, nie posiadał zimowego wyposażenia, ani lawinowego ABC” – informuje TOPR w swoich mediach społecznościowych. 
 
Wyprawa zakończyła się o godzinie 21.
 
 
Komunikat na temat warunków turystycznych panujących w Tatrach:
Komunikat lawinowy:
os 11.01.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również