Tunelowy licznik wykazał: 85 tys. aut przez święta
ZAKOPIANKA. W czasie Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra, aż po dzień Trzech Króli wiele osób decyduje się na wyjazd w góry, jadąc m.in. nową ekspresową zakopianką i tunelem pod Luboniem Małym. Elektroniczne systemy Generalnej Dróg Krajowych i Autostrad rejestrują każdy z samochodów korzystających z tunelu i dostarczają ciekawych informacji o liczbie przejazdów trasą S7.

Święta
Średnio każdego dnia tunelem przejeżdża prawie 21 tysięcy pojazdów. W okresie Świąt Bożego Narodzenia, od piątku do poniedziałku (22 – 25 XII), było ich zdecydowanie mniej, bo średnio niespełna 16 tysięcy. Najmniej aut pojawiło się w tunelu w Wigilię, bo niecałe 10 tysięcy. Dopiero w drugi dzień Świąt, 26 grudnia, liczba pojazdów zdecydowanie się zwiększyła i wyniosła 22,5 tysiąca.
Ogółem przez tych pięć świątecznych dni tunelem przejechało 85 tysięcy aut. 54 procent z nich zmierzało w kierunku gór.
Sylwester
Po Świętach ruch w tunelu zdecydowanie wzrósł. Od środy do soboty (27 – 30 XII) każdego dnia jechało nim ponad 27 tysięcy samochodów. Co ciekawe, to nie trasa do Rabki, Nowego Targu i Zakopanego była bardziej popularna. W tym kierunku jechało 45 procent pojazdów, a w kierunku Krakowa 55 procent.
Monitorując ruch w tunelu, widzimy, że podróżni nie odkładali wyjazdów na Sylwestra na ostatnią chwilę. Ostatniego dnia roku tunelem przejechało niespełna 14 tysięcy samochodów, z czego większość (53 procent) w kierunku Krakowa. W ostatnim miesiącu 2023 roku tylko 12 i 24 grudnia było mniej przejazdów (odpowiednio 12,5 i 9,7 tysiąca).
Nowy Rok
Pierwsze dwa dni Nowego Roku upłynęły pod znakiem powrotów. 1 stycznia w tunelu odnotowaliśmy 23,6 tysiąca pojazdów. Aż 84 procent z nich jechało w kierunku Krakowa. We wtorek (2 I) ruch był jeszcze większy, pod Luboniem Małym pojawiły się prawie 32 tysiące samochodów. Niemal 24 tysiące (74 procent wszystkich aut) zmierzało do stolicy Małopolski. Dla porównania 10 września, kiedy padł dotychczasowy rekord przejazdów tunelem (40 524 pojazdów), w kierunku Krakowa jechało prawie 28 tysięcy samochodów.
Dofinansowanie ze środków UE
Budowa drogi ekspresowej S7 Lubień – Rabka-Zdrój jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łączny koszt inwestycji wynosi 2 547 601 820,15 zł, a dofinansowanie ze środków UE 1 299 635 604,11 zł.
Informacja i fot. GDDKiA Oddział Kraków
Komentarze