Trwała pamiątka jubileuszowego roku 100 – lecia Odzyskania Niepodległości
Trwa wyjątkowy, jubileuszowy rok 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji, miasto Nowy Targ przygotowało bogaty, całoroczny program uroczystości, w ramach którego odbędą się liczne koncerty, wystawy, inscenizacje, biesiady, gry miejskie, wykłady i wydarzenia sportowe. Burmistrz Nowego Targu zdecydował się na upamiętnienie tego wyjątkowego roku w taki sposób, by prócz wspomnień pozostał po nim również materialny ślad – tablica pamiątkowa, będąca wyrazem czci i pamięci o tych, którzy o niepodległość walczyli. Jej uroczyste odsłonięcie, poprzedzone Mszą św. zaplanowano na niedzielę, 3 czerwca.

-Będzie to namacalna, trwała pamiątka tego wyjątkowego roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Uroczystość odsłonięcia tablicy pod Kopcem Wolności będzie podniosła, poprzedzi ją uroczysta Msza św. w ogrodach św. Katarzyny lub pod samym Kopcem – tak o planach opowiadał burmistrz Grzegorz Watycha podczas zorganizowanej pod koniec kwietnia, poświęconej tematyce jubileuszowych obchodów konferencji prasowej.
Choć do terminu odsłonięcia pamiątkowej tablicy pozostało jeszcze trochę czasu, już teraz, z dużym wyprzedzeniem została ona wykonana, a miejsce – przygotowane do tej uroczystości. Podstawą do zamontowania tablicy jest duży głaz umieszczony kilka dni temu tuż pod Kopcem Wolności. Jego zwieńczenie stanowi rzeźbiony orzeł w koronie na wzór godła RP, pod którym widnieje napis: “Potomnym”. Umieszczony na tablicy tekst upamiętnia powstańców i działaczy konspiracji, jednak dokładna treść ukryta jest przez wzrokiem ciekawskich pod folią, aż do momentu uroczystego odsłonięcia.
Pomysłodawcą powstania takiej pamiątki jest stowarzyszenie Niezależny Światowy Związek Żołnierzy AK, oddział Nowy Targ, reprezentowany przez Tadeusza Morawę. To z jego archiwum pochodzi zdjęcie wykorzystane w tej publikacji.
/os
Komentarze
Nareszcie w Nowym Targu będzie miejsce szczególne upamiętniające wszystkich, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości Polski. Nie było też pomnika żołnierzy WP 1 PSP AK, nowotarskiego WiN w którego szeregu walczyło około 100 nowotarżan. Nareszcie w miejscu szczególnym hołd oddawać się będzie bohaterom a nie bandytom, gwałcicielom, terrorystom i złodziejom.