Kamery live
prognoza pogody

Trwają Mistrzostwa Polski modeli szybowców zdalnie sterowanych

10 czerwca 2017 12:22

Działająca przy Aeroklubie Nowy Targ sekcja modelarska po raz czwarty w historii organizuje w ten weekend Mistrzostwa Polski modeli szybowców zdalnie sterowanych kat. F3B.

Trwają Mistrzostwa Polski modeli szybowców zdalnie sterowanych

F3B to kategoria modeli zdalnie sterowanych. Można powiedzieć, że jest to najtrudniejsza kategoria szybowcowa ze wszystkich. Modele mają przeważnie 3 m rozpiętości i ważą ok. 2 kg. W modelu dozwolone jest tylko dodawanie balastu oraz zmiany aerodynamiczne modelu, np. w postaci zmiany pochylenia klap. Większość modeli posiada wewnątrz 6 mechanizmów, które poruszają klapami, lotkami i uderzeniem ogonowym. Modele holowane są do góry za pomocą wyciągarek elektrycznych wykonanych na bazie silników i rozruszników samochodowych z ograniczeniem mocy – tak, by każdy z uczestników miał równe szanse. 

Mistrzostwa modeli F3B organizowane są w Polsce już od lat 50-tych. Każdorazowo wybierana jest inna lokalizacja zawodów. Możliwość organizacji mistrzostw w tym roku, nowotarski aeroklub uzyskał pokonując m.in. aeroklub z Inowrocławia. 

W zawodach bierze udział 12 uczestników z całej Polski – m.in. z Kujaw, Wrocławia, Inowrocławia, Mielca. Nie jest to wiele, w porównaniu z innymi latami – szyki organizatorów i uczestników na pewno popsuła zła prognoza pogody na weekend – zapowiadany deszcz i burze. 

Zawodnicy będą rywalizować do niedzieli, 11 czerwca, w trzech konkurencjach: lot termiczny, lot na odległość oraz prędkość. Uczestnicy startują w grupach 3-4 osobowych, tak aby każdy mógł się zmierzyć z każdym. Podczas każdej rundy zawodnik nie może zmienić modelu – zarówno powolny lot termiczny, odległościowy, jak i prędkościowy, musi być wykonany tym samym szybowcem.

Nowy Targ reprezentuje Arkadiusz Morawski, który sięgał po Mistrzostwo Polski Modeli Szybowców kat. F3B choćby w 2010 roku.

Na materiał filmowy zapraszamy do najbliższego “Przeglądu Tygodniowego”. 

/os

 

 

 

NT24TV 10.06.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również