Kamery live
prognoza pogody

Trwa XVIII Kwesta Nowotarska

1 listopada 2017 09:34

Jak co roku w dzień Wszystkich Świętych kwestarze z puszkami znowu stanęli u bram cmentarza. XVIII Kwestę Nowotarską organizuje Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk przy współpracy z Urzędem Miasta. Dziś weźmie w niej udział ok. 100 przedstawicieli różnych nowotarskich środowisk. Celem akcji jest zbiórka funduszy na ratowanie zabytkowych nagrobków z naszej XVIII-wiecznej nekropolii.

Trwa XVIII Kwesta Nowotarska

Podczas ubiegłorocznej kwesty udało się zebrać ponad 22 tys. złotych, co pozwoliło na odrestaurowanie trzech kolejnych, zagrożonych ruiną pereł cmentarnej architektury. Renowacją nagrobków zajmuje się konserwator zabytków Jan Chodorowicz, który od kilku lat kontynuuje dzieło ojca, Piotra. 

Organizatorzy kwesty podczas ubiegłotygodniowego spotkania przedstawili nowe pomysły na zachowanie choćby części elementów rozbieranych, zabytkowych nagrobków w postaci tablic, napisów i krzyży. Miejsce na nie, wzorem Cmentarza Rakowickiego, miałoby znaleźć się na fragmencie muru dzielącego nową i starą część cmentarza. 

Puszki na XVIII kwestę przygotowali Anna i Marcin Ozorowscy, natomiast 3 tys. pudełek z zapałkami okleili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Targu. Kwesta potrwa dziś do późnych godzin wieczornych. 

NT24TV 01.11.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również