Kamery live
prognoza pogody

Trwa remont dworu w Łopusznej (zdjęcia)

29 października 2021 08:01

Od połowy października w Łopusznej trwa remont dachu zabytkowego dworu. Obiekt, będący filią Muzeum Tatrzańskiego przechodzi rewitalizację w ramach programu “Ochrona zabytków”. Na czas prowadzonych prac, dwór nie jest udostępniany dla zwiedzających

Trwa remont dworu w Łopusznej (zdjęcia)

Remont dachu dworu możliwy jest dzięki dotacji w wysokości 160 tys. zł przyznanej przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz dofinansowaniu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w wysokości 144 tys. zł. 

Cały projekt pn. „Rewitalizacja zespołu dworskiego w Łopusznej (XVIII – XIX w.) – kontynuacja prac konserwatorskich i robót budowlanych” realizowany jest w ramach programu Ochrona zabytków.

Z powodu remontu tymczasowo nie ma możliwości zwiedzania wnętrza dworu. Można natomiast zwiedzić znajdującą się na terenie filii chałupę Klamerusów, składającą się z kilku pomieszczeń: sieni, kuchni zwanej izbecką, „dużej izby” oraz pomieszczeń gospodarczych.

Dwór jest dawną siedzibą szlacheckich patriotycznych rodzin Lisickich, Tetmajerów i Lgockich. Dzieje folwarku w Łopusznej sięgają XVI wieku, sam dwór powstał jednak dużo później – wybudował go ok. 1790 r. Romuald Lisicki, konfederat barski. 

Najstarszy drukowany opis dworu znajduje się w wydanym w roku 1851 “Dzienniku podróży do Tatrów” Seweryna Goszczyńskiego, poety doby romantyzmu, belwederczyka, uczestnika powstania listopadowego i spiskowca, który po klęsce powstania schronił się w Łopusznej.

„Dom drewniany w stylu rodzimym wszystkich naszych dworów szlacheckich, obszerny, porządnie i mocno postawiony, przyozdobiony gankiem, jak wszystkie nasze ganki, a na ganku poboczne ławki do siedzenia, jak to wszędzie widzimy […]. Przed domem dziedziniec przestronny, mający po lewej ręce domu drugi domek mniejszy, czyli oficynkę, gdzie kuchnia i mieszkanie służących, z prawej osłoniony budowlami gospodarskimi”.

Gdy w Łopusznej przebywał Goszczyński, gospodarzyli w niej Leon Przerwa-Tetmajer z żoną Ludwiką z Lisickich. Później posiadłość odziedziczyła ich córka Kamila, która poślubiła Kazimierza Lgockiego. Lgoccy w 1892 r. wyremontowali dwór, zmieniając jego wygląd. Drewniane ściany zostały otynkowane i pobielone. Wprowadzono drewniane, okrągłe słupy-kolumny, które miały odciążyć ściany, przejmując ciężar wysokiego, łamanego dachu.

tekst: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. 

fot. rm

 

os 29.10.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również