Kamery live
prognoza pogody

Trudny tydzień dla TOPR. Ponad 30 osób potrzebowało pomocy

22 maja 2022 11:15

Wiosna w górach? Zależy w których. W Tatrach nadal obowiązuje 1 stopień zagrożenia lawinowego.

Trudny tydzień dla TOPR. Ponad 30 osób potrzebowało pomocy

fot. TOPR

To był trudny tydzień dla ratowników TOPR. Było to głównie spowodowane dużym ruchem turystycznym w Tatrach i zdradliwymi warunkami wysoko w górach, gdzie – mimo pełni wiosny w Polsce – nadal panuje zima.

Tylko do czwartku TOPR udzielił pomocy 31 osobom, w tym 15 osób zostało ewakuowanych przy pomocy śmigłowca.

 – Najtragiczniejszym dniem okazała się środa, kiedy to pomocy potrzebowało łącznie 20 osób. Najwięcej wypadków zdarzyło się w wyższych partiach Tatr. Niestety dwa spośród nich zakończyły się śmiertelnie. W zdecydowanej większości turyści którzy potrzebowali pomocy byli źle przygotowani. Nie posiadali zimowego sprzętu ani przygotowania. Spora część z nich używała tylko tzw. ‘raczków’!!! – informują ratownicy TOPR.

Zarówno TOPR jak i pracownicy TPN przypominają, że w wyższych partiach Tatr zalega jeszcze sporo śniegu. Przez kilka ostatnich dni w godzinach porannych występowała ujemna temperatura co spowodowało że śniegi stały się twarde. W takich warunkach do bezpiecznego poruszania się konieczne jest umiejętne używanie sprzętu w pełni zimowego, czyli raków, czekana i kasku. Wychodzący w Tatry dziś i w kolejnych dniach powinni spodziewać się wystąpienia burz z opadami deszczu.

Piotr Starmach 22.05.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również