Kamery live
prognoza pogody

Trudne warunki na drogach. Policja apeluje o ostrożność do kierowców, jak i pieszych!

12 lutego 2021 12:17

Znacznie pogorszyły się warunki na drogach. Od samego rana pada śnieg, który nie ułatwia życia kierowcom i pieszym. Opady śniegu powodują zdecydowanie gorszą widoczność, a śliska nawierzchnia i zalegający śnieg powodują, że koła w każdej chwili mogą stracić przyczepność. Od rana na drogach powiatu nowotarskiego doszło do kilku zdarzeń drogowych. 

Trudne warunki na drogach. Policja apeluje o ostrożność do kierowców, jak i pieszych!

Policja apeluje:

Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności, odpowiednim dystansie od poprzedzającego pojazdu i dostosowaniu prędkości do tych trudnych warunków drogowych. Przypominamy, aby do jazdy właściwie się przygotować. Odpowiednie opony to początek bezpiecznej drogi. Ważnym elementem bezpieczeństwa jest też należyte odśnieżenie pojazdu i oczyszczenie szyb z warstwy śniegu, czy lodu. Sypiący się z dachu auta śnieg nie ułatwia jazdy kierowcom, którzy poruszają się z tyłu. Niebezpieczne są także kawałki ciężkiego lodu, które mogą spaść z dachu. Odśnieżanie to obowiązek, który dotyczy zarówno kierowców osobówek, jak również większych aut. W grę wchodzi bezpieczeństwo każdego uczestnika ruchu drogowego. 

Warto zaopatrzyć pojazd w linę holowniczą, łopatkę do odśnieżania, kamizelkę odblaskową, apteczkę i łańcuchy na koła. Przede wszystkim apelujemy do kierowców samochodów ciężarowych, autokarów i pojazdów dostawczych, aby na odpowiednio oznaczonych odcinkach dróg bezwzględnie stosowali łańcuchy śniegowe. Jeżeli warunki na to pozwalają, należy używać łańcuchów przeciwpoślizgowych także poza odcinkami ze znakiem C-18. Tak więc, gdy na drodze zalega duża warstwa śniegu lub jest ona wyjątkowo śliska, wtedy możemy założyć łańcuchy, by móc bezpiecznie przejechać przez wymagający odcinek.

W przypadkach niestosowania się do przepisów i znaków drogowych, poruszania się niesprawnym lub nieodpowiednio wyposażonym pojazdem kierujący muszą liczyć się z konsekwencjami karnymi a samochody bez łańcuchów przeciwślizgowych mogą być nie dopuszczane do jazdy odcinkiem, gdzie obowiązuje znak C-18 dla danej kategorii pojazdów.

Szczególny apel kierujemy również do pieszych, aby nie stwarzać sytuacji niebezpiecznych i nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, który przy śliskiej nawierzchni nie jest w stanie nagle się zatrzymać. 

Opady śniegu mają utrzymywać się jeszcze przez kilka kolejnych dni, a warunki na drogach już są trudne.  Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na drodze, miejmy do innych uczestników ruchu dużo szacunku oraz pamiętajmy, że to my sami decydujemy o wielu czynnikach w trakcie jazdy.

źródło: KPP Nowy Targ

 
os 12.02.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również