Kamery live
prognoza pogody

TOPR podał szczegóły wczorajszej akcji pod Małym Kościelcem. Wiadomo, jak spadła lawina

3 lutego 2023 13:04

TOPR podał szczegóły wczorajszej akcji pod Małym Kościelcem. W ratowaniu życia turysty porwanego przez średniej wielkości lawinę, wzięło udział 20 ratowników TOPR. Mężczyzna został odkopany spod 80 cm warstwy śniegu już po 35 minutach od zgłoszenia wypadku. W stanie ciężkim został przetransportowany do zakopiańskiego szpitala po wcześniejszych, zaawansowanych zabiegach resuscytacji wykonanych przez ratowników. Zaraz po wydobyciu spod śniegu, nie przejawiał oznak życia. W Tatrach panuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego, TPN do odwołania wstrzymał sprzedaż biletów na teren parku narodowego. 

TOPR podał szczegóły wczorajszej akcji pod Małym Kościelcem. Wiadomo, jak spadła lawina

Centrala TOPR za pośrednictwem nr alarmowego 112, otrzymała zgłoszenie o lawinie w rejonie Pomnika Karłowicza wczoraj o godzinie 14:36. Ze zgłoszenia wynikało, że turysta idący szlakiem letnim z Murowańca nad Czarny Staw Gąsienicowy został porwany i całkowicie zasypany przez średnich rozmiarów lawinę.

Na miejsce natychmiast wyruszyli ratownicy z schroniska Murowaniec oraz kolejni pełniący dyżur na Kasprowym Wierchu, podczas gdy z Zakopanego samochodami wysłano dużą grupę ratowników wraz z dodatkowym sprzętem medycznym oraz psem lawinowym.

 

Turystę, który nie posiadała detektora lawinowego, udało się zlokalizować przy pomocy systemu Recco już w 35 minucie od zgłoszenia wypadku. Po szybkim odkopaniu spod 80 cm warstwy śniegu, turysta bez oznak życia został poddany zaawansowanym zabiegom resuscytacji krążeniowo- oddechowej, a po przybyciu grupy ratowników z Zakopanego,  przygotowany do transportu.

Turyście zdołano przywrócić podstawowe funkcje życiowe i w stanie ciężkim przetransportowano najpierw w noszach SKED do schroniska Murowaniec i dalej do zakopiańskiego szpitala karetką TOPR, gdzie lekarze przejęli walkę o jego życie.

W wyprawie, która zakończyła się ok. godz. 19 wzięło udział 20 ratowników TOPR.

źródło: TOPR/Facebook

 
os 03.02.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również