Kamery live
prognoza pogody

“To jest nasze 5 minut, by odwrócić niechlubną sławę” – o problemie smogu na sesji

Wyciszenie Włącz dźwięk

“Nie możemy mówić ludziom “smog jest, był i będzie”. To jest tak, jakbym ja powiedziała moim pacjentom “rak jest, był i będzie. To jest nasze 5 minut, żebyśmy się wszyscy wzięli do pracy. Zróbmy to ponad podziałami”  – apelowały do radnych działaczki Nowotarskiego Alarmu Smogowego. Było to jedno z wielu wystąpień poruszających problem nowotarskiego smogu. Zdominował on większość dyskusji i wystąpień podczas wczorajszej Sesji Rady Miasta.

Pretekstem do wystąpienia przedstawicielek lokalnego alarmu smogowego – Lidii Kołodziej i Magdaleny Cygan – był niechlubny tytuł Nowego Targu jako “smogowego lidera” w skali całego kraju.

-Mamy w tym momencie 5 minut na to, żeby pokazać, że Nowy Targ robi wszystko, żeby z tego zanieczyszczenia wyjść, żeby odwrócić tą naszą niechlubną sławę. – mówiły przedstawicielki NAS, apelując do radnych o aktywność, nagłaśnianie zainicjowanego przez Urząd Miasta alertu sms, namawianie mieszkańców do przejścia na ekologiczne źródła ogrzewania. Przedstawiały przykłady miast, w których zamierza się wprowadzić całkowity zakaz palenia węglem: – Może to jest czas na to, żeby Nowy Targ pomyślał o takim zakazie? – zastanawiały się głośno. 

Trochę nas to niepokoi, że jest to takie przerzucanie się – ja zrobiłem tyle, ty zrobiłeś tyle. Zróbmy to razem, ponad podziałami – namawiały, podsuwając również nowe pomysły. Jednym z nich jest zamykanie mobilnego lodowiska w dniach, kiedy są wysokie stężenia zanieczyszczeń. Miasto planuje jego uruchomienie od 8 grudnia br. do 4 marca 2020. 

– Pomysł lodowiska na rynku jest świetną, wspaniałą inicjatywą. Mi się to podoba, sama z tego korzystam i zabieram tam moje dzieci. Świetnie rozwija centrum, świetna atrakcja. Jest to z publicznych pieniędzy i my możemy mieć na to wpływ. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, co to znaczy, że ta minka jest taka, czy taka. Wiele dzieci nie informuje rodziców, gdzie się wybierają, one nie wiedzą o tych zagrożeniach. Dzieci jeżdżą, a poziom zanieczyszczenia przekracza ponad 300%. Mamy prośbę, aby w tych dniach, w których zanieczyszczenie jest bardzo duże, zamknąć lodowisko Żeby pokazać ludziom: “dbamy o was, nie umożliwiamy wam tej atrakcji, ale przyjdźcie w innym dniu” – zaproponowała Lidia Kołodziej. 

Kwestia ochrony dzieci przed szkodliwym działaniem smogu i wspólnej odpowiedzialności za to, była szczególnie podkreślana: -Na każdej konferencji pediatrycznej jest mówione o smogu, jego wpływie na zdrowie i o tym, że dzieci, przy dużych zanieczyszczeniach, nie mogą przebywać na zewnątrz. Musimy im to umożliwić, chronić, zrobić wszystko, by ograniczyć ich narażenie. W Krakowie oczywistą oczywistością jest to, że dzieci w tym czasie nie wychodzą na spacer, nie uprawiają aktywności fizycznej, nie ma zawodów sportowych. Chcemy, żeby coś takiego było w Nowym Targu. Wiem, że to jest trudne, ale musimy to zrobić, bo musimy chronić nasze dzieci – mówiła Lidia Kołodziej – z zawodu lekarka, apelując do dyrektorów szkół. 

Więcej na temat licznych wystąpień dotyczących tematu smogu – w materiale video poniżej.

/os

os 19.11.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
stop 21:12 19.11.2019

przelewanie z pustego w próżne :-(

Zobacz również