Kamery live
prognoza pogody

Tłumne Senioralia z pienińskim akcentem – po raz pierwszy i nie ostatni

18 grudnia 2022 13:41
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Tydzień przed świętami okazję do wejścia w ich klimat miała pokaźna grupa seniorów z Podhala, Spiszu, Pienin i Ziemi Limanowskiej. Kilkugodzinne Senioralia z gromkim kolędowaniem i niecodziennymi gośćmi zorganizowała dla nich posłanka Anna Paluch. Spóźniona przez wypadek drogowy przybyła na to wydarzenie pani minister rodziny i polityki społecznej – Marlena Maląg.

Aranżacja multimedialna, ale i choinkowa, pachnąca świeżą jedliną – splotła się tym razem ze ściankami prorodzinnego resortu i nazwiskami naszych parlamentarzystów PiS-u. Seniorów i występujące grupy witała, jako gospodyni i organizatorka, posłanka z Pienin. Miejsce też było nieprzypadkowe, bo sala widowiskowa Miejskiego Centrum Kultury, którego rozbudowę i przebudowę udało się miastu dokończyć dzięki rządowym środkom.

Artystyczny program rozpoczęło natomiast Stowarzyszenie Muzyka Świata AKORD z Nowego Sącza i seniorzy z gminy Niedźwiedź oraz Mszany Dolnej. Zabrzmiała kolędowa klasyka, która królowała już do końca spotkania, umilonego poczęstunkiem. Tradycyjne spiskie wigilijne jadło i wyborne ciasta przygotowały na tę imprezę gospodynie z Grywałdu.

Kolędy zagórzańskie – z kręcącą się gwiazda na kiju i niesfornym Turoniem – zagościły w sercu Podhala dzięki zespołowi „Olszowianie” pod wodzą Wioletty Kraus.

W świetności Senioraliów miały swój udział także sądeckie Lachy – wokalne prymowanie to zasługa utalentowanego, wyjątkowo elastycznego muzyka, wokalisty, kompozytora, organizatora koncertów i realizatora projektów – m.in. takich jak „Mozart kontra Sinatra”, czyli Mirosława Witkowskiego. Wyjątkowo wszechstronny estradowy gwiazdor z Nowego Sącza rodem dużo energii i zapału poświęca teraz muzycznej aktywizacji senioralnych grup z różnych miejscowości Małopolski. Stowarzyszenie Muzyka Świata AKORD wraz z seniorami z gminy Niedźwiedź, Olszówki i Mszany Dolanej oraz klawiszowym akompaniamentem brało we władanie scenę kilkakrotnie, między występami kolejnych grup.

“Srebrne Nuty” z Nowego Targu mają jednak własnego dyrygenta i akompaniatora – Piotra Burcana z Rabki. Świątecznie wystrojona grupa wzbogaciła program Senioraliów wieloma pięknymi kolędami. Solo śpiewały panie Maria Szewczyk i Grażyna Burdyn.

Pienińskie kolędy przy wtórze skrzypiec przypomniały natomiast sympatyczne dziewczyny z zespołu „Grywałdzkie Nucicki”.

Gdy pieśni były powszechnie znane – ich tekst pojawiał się na ekranie, by cała publiczność mogła śpiewać razem z wykonawcami.

Spóźniona z powodu wypadku pani minister Marlena Maląg najpierw ulokowała się na widowni, słuchając kolejnych grup. Gdy już weszła na mównicę, jej wystąpienie skupiło się na prorodzinnych i opiekuńczych programach i zapowiedziach czternastej emerytury. Mocno wybrzmiał w nim także szacunek dla tradycyjnych wartości. Intencją całych Senioraliów było zresztą zapewnienie zasłużonej dla społeczeństwa grupy wiekowej, że rząd dba o jej portfel, dobrostan i potrzeby.     

  

W kilkugodzinnym kolędowaniu uczestniczyło kilku samorządowców z Podhala, Pienin, powiatu tatrzańskiego i Limanowszczyzny. Pani minister za przybycie, a posłance za imponujące wydarzenie w murach MCK-u dziękowała delegacja miasta na czele z burmistrzem Grzegorzem Watychą, jak i inni wciągnięta do śpiewania finałowej kolędy razem z nowosądeckim AKORDEM, Mirosławem Witkowskim i nowotarskimi “Srebrnymi Nutami”. Za przykładem solówki Anny Paluch uczestnicy Senioraliów ciągnęli już gromadnie i donośnie kolejne strofy, „Cichej nocy”.

Inicjatorka Senioraliów na nadzieję, że ta impreza zagości już na stale w podhalańskim kalendarzu.   

(asz)

 

 

 

 

Anna Szopińska 18.12.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również