Teraz już Akademia Nauk Stosowanych – z trzema nowymi kierunkami
NOWY TARG. W dwudziesty trzeci rok edukacyjnej działalności podhalańska wszechnica wkracza już bez Podhala w nazwie – jako Akademia Nauk Stosowanych. Z 15 kierunkami, 8 instytutami i gronem studenckim liczącym 1.600 osób. A od 1-go października ruszyły tu aż trzy nowe kierunki: lekarski, psychologia oraz sport i turystyka na terenach górskich.

Uroczystą inaugurację nowego roku akademickiego rozpoczęła Msza św. W kościele św. Katarzyny. Po tej modlitwie na dobry początek uczelnianą tradycją jest składanie kwiatów pod płaskorzeźbą ku czci św. Jana Pawła II na frontowej ścianie ratusza i pod tablicą na uczelnianym budynku „Gorce”, upamiętniającą Marka Nawarę – pierwszego marszałka województwa.
To, co działo się w auli budynku „Tatry”, uświetnił swoimi wykonaniami Miejski Chór „Gorce” pod dyrekcją Zbigniewa Huptysia. Wypełniło ją natomiast liczne grono gości, przedstawicieli: władz wojewódzkich i samorządowych – od Myślenic aż po powiat tatrzański; współpracujących uczelni i placówek służby zdrowia, duchownych, leśników, wojska, Straży Granicznej, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, parlamentarzystów, pracowników nauki; także reprezentacje bratnich Akademii Nauk Stosowanych, dyrektorzy szkół średnich w powiecie, szefowie powiatowych służb i instytucji. Przybył też na inaugurację Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie. Najmilej byli jednak witani sami studenci – i pierwszoroczni, i ci z kolejnych etapów kształcenia.
– Nasze dotychczasowe osiągnięcia, zaangażowanie i starania zaowocowały podniesieniem prestiżu naszej Alma Mater – mówiła p.o. rektora dr Bianka Godlewska-Dzioboń. – To nasz wspólny wielki sukces. Wielka zmiana, która w tych dniach dokonuje się, sprawdza. Zmiana nazwy jest tylko potwierdzeniem naszego awansu w strukturze szkolnictwa wyższego. Kolejnym ważnym dla nas osiągnięciem jest poszerzenie naszej oferty dydaktycznej o trzy, jakże istotne kierunki studiów.
Chodzi o psychologię, która – choć stosunkowo późno został ogłoszony nabór, bo decyzja została podjęta końcem lipca – przyciągnęła 72 kandydatów. Chodzi o uruchomiony wspólnie z krakowską Akademią Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha, kierunek sport i turystyka na terenach górskich z 30 przyjętymi studentami, ale przede wszystkim chodzi o kierunek lekarski, gdzie o jedno miejsce walczyło 7 osób. Z 400 kandydatów – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, można było przyjąć tylko 45.
– My, jako uczelnia, stanęliśmy przed wyborem, a w zasadzie w centrum sporu: między wątpliwościami a dążeniami do zmiany ochrony zdrowia w naszym kraju – nie ukrywała kierująca Akademią. – Podjęliśmy tę próbę. Udało się. Ktoś by zapytał, czy jesteśmy gotowi. Tak, jesteśmy. Przed nami ogromy trud pracy. Ale zwracam się do studentów pierwszego roku: zapewniam was, że nie zawiedziemy. Dziś gwarantujemy wam dostęp do szpitali i do najwyższej kadry akademickiej kształcącej w najlepszych ośrodkach akademickich w całym kraju.
W nowotarskiej Akademii studiuje teraz młodzież z całej Polski, bo z 11 województw, nawet zachodniopomorskiego. Przyciągają ją nie tylko górskie widoki, ale oferta dydaktyczna. Prace magisterskie i licencjackie obroniło tu w zeszłym roku 485 absolwentów. Przez 22 lata uczelniane mury opuściła rzesza 11-tysięczna. W minionych dwóch latach na cele inwestycyjne placówka pozyskała 18 milionów zł. Teraz na zakupy sprzętowe dla kierunku lekarskiego chce przeznaczyć 3,5 miliona. Współpraca z firmą Asseco – największym polskim producentem oprogramowania – będzie owocować nową platformą do uczenia na odległość i dostępem – przez smartfona – do bibliotek na całym świecie. Kierunkowi medycznemu firma dostarczy 30 okularów VR.
Do immatrykulacji rektorskim berłem zostali wytypowani reprezentanci różnych kierunków, którzy rekrutację przeszli z najlepszym wynikiem. Uczestniczyli w tym akcie również świeżo nabyci słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nowo powołana Akademia odebrała wiele listów gratulacyjnych.
Kierowanie Instytutem Lekarskim wzięła w swoje ręce prof. Jolanta Jaworek – lekarz reumatolog, pracownik naukowo-dydaktyczny Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, z wieloma pracami badawczymi na koncie, współpracująca z ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą.
Ciekawy temat wykorzystania w medycynie komórek macierzystych podjął w wykładzie inauguracyjnym prof. Marcin Majka, również z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
(asz)
Komentarze