Kamery live
prognoza pogody

Ten pojazd od niedawna można spotkać na drogach powiatu nowotarskiego

7 kwietnia 2023 19:29

Na drogach zarządzanych przez Powiat Nowotarski pojawił się niedawno charakterystyczny samochód służący do wykonania pomiarów drogowych. To element realizowanego przez powiat projektu “Rozbudowa Systemu Geoprzestrzennego Powiatu Nowotarskiego”. Jedną z wykonywanych prac jest fotorejestracja pasa drogowego 340 kilometrów dróg powiatowych realizowana z wykorzystaniem nowoczesnej mobilnej platformy pomiarowej 

Ten pojazd od niedawna można spotkać na drogach powiatu nowotarskiego

W ramach projektu, firma INSPE-PROJEKT Sp. z o.o. z Tarnowa realizuje zadanie dotyczące wdrożenia oprogramowania dotyczącego prowadzenia Ewidencji Dróg i Obiektów Mostowych oraz uruchomienia platformy e-usług w Powiatowym Zarządzie Dróg w Nowym Targu.

Jedną z wykonywanych prac jest fotorejestracja pasa drogowego 340 kilometrów dróg powiatowych realizowana z wykorzystaniem nowoczesnej mobilnej platformy pomiarowej będącej autorskim rozwiązaniem firmy. W jej skład wchodzi m.in. precyzyjny dwuantenowy odbiornik GPS oraz 5 kamer pracujących w krzyżowym układzie stereo.

Poruszając się po drogach, platforma co 4 metry wykonuje zdjęcia z 5 kamer wraz z określeniem ich orientacji przestrzennej w układzie lokalnym i globalnym. Oprogramowanie bazuje na fotogrametrii dwuobrazowej, co pozwala uzyskać bardzo wysoką precyzję pomiarów – rzędu kilku cm.

Zgromadzony podczas najazdów materiał zdjęciowy będzie służył m.in. jako baza do oceny stanu nawierzchni dróg powiatowych.

Powiat nowotarski jest jednym z pierwszych beneficjentów tej nowoczesnej technologii. Oprogramowanie dostarczone przez Firmę INSPE-PROJEKT Sp. z o.o. wraz z materiałem zebranym podczas fotorejestracji pasa drogowego umożliwi Powiatowemu Zarządowi Dróg w Nowym Targu wykonywanie dowolnych pomiarów obiektów w pasie drogowych bez wyjeżdżania w teren, co znacznie zaoszczędzi czas i dodatkowe koszty.

źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu

 

os 07.04.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również