Kamery live
prognoza pogody

Tatrzańskie szlaki znów dostępne, ale są wyjątki. Sytuacja lawinowa nadal niekorzystna

6 lutego 2023 18:23

Tatrzański Park Narodowy – ponownie otwarty dla ruchu turystycznego. Wciąż jednak zamkniętych pozostaje kilka szlaków – m.in. ten z  Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka, czy z Wodogrzmotów Mickiewicza do doliny Pięciu Stawów. Na nadchodzącą dobę TOPR ogłosił 3 znaczny stopień zagrożenia lawinowego. “Sytuacja lawinowa jest nadal poważna i odradzamy podejmowanie zbyt ambitnych wyjść w teren wysokogórski. Ryzyko wystąpienia lawin samoistnych oraz uruchamianych przez narciarzy i snowboardzistów czy turystów pieszych nadal jest znaczne” – podkreślają eksperci. 

Tatrzańskie szlaki znów dostępne, ale są wyjątki. Sytuacja lawinowa nadal niekorzystna

-Na całym obszarze Tatr sytuacja lawinowa nadal jest bardzo NIEKORZYSTNA. Na wszystkich wystawach ujętych w komunikacie lawinowym, niezależnie od wysokości zalegają bardzo duże depozyty przewianego śniegu, które mogą powodować samoistne zejście lawin dużych oraz bardzo dużych rozmiarów. Należy brać pod uwagę zasięg lawin z wyżej położonych stoków. Uruchomienie lawin przez narciarzy czy turystów pieszych na stromych stokach jest wysoce prawdopodobne – potwierdza TOPR dodajć: –Poruszanie się w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia.

W Tatrach ciągle obowiązuje zamknięcie kilku szlaków pieszych. Są to:

-Szlak pieszy z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka.

-Szlak pieszy z Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

-Szlaki stale zamykane na okres zimowy https://tpn.pl/zwiedzaj

Ponadto do odwołania zamknięto niektóre szlaki narciarskie w okolicy Kasprowego Wierchu:

-Szlak narciarski prowadzący tzw. “górnymi padakami” tj. odcinek między dolnym łącznikiem prowadzącym z Doliny Kondratowej do Doliny Goryczkowej, a wylotem Doliny Świńskiej (w obu kierunkach).

-Szlak narciarski prowadzący przez Żleb Marcinowskich tj. z Polany Kondratowej do wylotu Doliny Świńskiej (w obu kierunkach).

-Narciarzom i snowboardzistom w rejonie Kasprowego Wierchu zdecydowanie zalecamy jazdę tylko na przygotowanych i oznaczonych trasach narciarskich. Apelujemy o ROZSĄDNY dobór celów do panujących warunków turystycznych oraz obowiązkowe posiadanie lawinowego ABC (detektor, sonda, łopata) wraz z umiejętnością obsługi tego sprzętu – apelują ratownicy TOPR, prezentując w mediach społecznościowych fotografie wykonane ze śmigłowca, obrazujące aktualne warunku w Tatrach oraz lawiny, jakie zeszły w ciągu kilku ostatnich dni.

Fot. T. Gąsienica Mikołajczyk

os 06.02.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również