Kamery live
prognoza pogody

Tatrzańska zimowa bajka w albumie ks. Zbigniewa Pytla

18 marca 2024 12:32

NOWY TARG. Cudowna, bajkowa i groźna – taka jest zima w Tatrach. Tak ją też utrwalił zapalony i wielokrotnie nagradzany artysta fotografik – ks. Zbigniew Pytel, autor pięknych i skłaniających do refleksji albumów zdjęciowych. Ten najnowszy – „Pejzaże Tatrzańskie – Zima” – rozpoczyna cykl wydawnictw natchnionych zmiennością pór roku.    

Tatrzańska zimowa bajka w albumie ks. Zbigniewa Pytla

Ks. Zbigniew Pytel pochodzi z Białki Tatrzańskiej. Jest absolwentem I LO im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu – matura 1991. Po   ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, święceń kapłańskich dostąpił w 1997 r., w Katedrze Wawelskiej. Ukończył też Wydział Teologiczny Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, odbył Studia Podyplomowe Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Sztuki Kościelnej w toruńskim Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika. Należy do Jordanowskiego Stowarzyszenia Twórców „Pasja”, Klubu Wysokogórskiego w Krakowie oraz Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Chrzanowie. Swoje zdjęcia prezentował na licznych wystawach w kraju i za granicą (w Austrii, Włoszech, USA, Chinach). Organizuje pokazy multimedialne o tematyce górskiej, przyrodniczej i sakralnej oraz plenery i warsztaty fotograficzne. To kapłan, który od szkolnych lat konsekwentnie rozwija fotograficzną pasję i nie chowa talentów pod korcem. Przy tym chwali Boga jako Stwórcę piękna zatrzymanego w kadrze, a ludzi zachęca swoimi zdjęciami do wędrówek w górę i osobistego przeżywania cudu stworzenia.

Promocja pierwszej części „Pejzaży Tatrzańskich”, współorganizowana przez Miasto, odbyła się w Miejskim Centrum Kultury. Spotkanie z ks. Zbigniewem prowadziła red. Beata Zalot, a ubarwił je żywiołowy występ „Hyrnych” pod wodzą Macieja Warpechy, ze „zbójem”, w którym górale skakali wyżej opaska.  

Można się też było przekonać, co znaczy solidarność maturalnego rocznika. Koleżanki i koledzy towarzyszyli bowiem kapłanowi, by mistykę gór pogłębić czytaniem poetyckich tekstów, którymi opatrzone są zdjęcia w albumie – wierszy Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Bolesława Leśmiana, Kamila Baczyńskiego, Józefa Birkenmajera, Julii Hartwig, zakopiańskiego poety Jerzego Tawłowicza. Trafiły na karty albumu również fragmenty homilii Jana Pawła II i słowa Stefana Kisielewskiego.

Z takimi widokami pod powieką i myślami w głowie nawet trud wspinaczki będzie lżejszy.

(asz)

Fot. Paweł Kos

 

Anna Szopińska 18.03.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również