Kamery live
prognoza pogody

Tadeusz “Taddy” Błażusiak kończy karierę

1 grudnia 2016 17:10

Słynny nowotarżanin przez 10 lat był niepokonany w swojej dyscyplinie - hard enduro. Odnosił wielkie zwycięstwa na skalę światową. W opublikowanym dziś wywiadzie dla redbull.pl przyznał "Sportowo już całkowicie się spełniłem. To koniec mojej zawodowej jazdy w hard enduro."

Tadeusz

Tadeusz Błażusiak urodził się w Nowym Targu, tutaj też dorastał. Pierwszy kontakt z motocyklem miał już w wieku 5 lat, wtedy też rozpoczął treningi w AMK Gorce, a pierwsze osiągnięcia zdobył jako nastoletni, kilkukrotny Mistrz Polski Młodzików. Od 2001 roku Tadeusz został objęty specjalistycznym programem szkolenia z uwzględnieniem najnowszych metod naukowych w światowym sporcie, wtedy też przyszły pierwsze sukcesy na arenie międzynarodowej.

Początkowo Taddy startował w zawodach trialowych, na których nie brakowało sporych sukcesów (ośmiokrotne Mistrzostwo Polski), jednak jego prawdziwy czas nastał w 2007 roku, kiedy postanowił spróbować swoich sił w hard enduro. Zadebiutował w wielkim stylu, zwyciężając na pożyczonym motocyklu najtrudniejszy wyścig świata – Erzbergrodeo. Co więcej, powtórzył ten wynik w kolejny czterech edycjach, czego nie udało się nikomu wcześniej, ani później dokonać. 

 

 

6 tytułów mistrza świata FIM SuperEnduro, 5 mistrzostw Ameryki w Endurocrossie, 4 złote medale X-Games, 5 zwycięstw z rzędu w Erzbergrodeo i triumf w 1. edycji Red Bull 111 Megawatt – to tylko najważniejsze z jego osiągnięć. W dniu dzisiejszym ogłosił, że kończy karierę. Jak stwierdził w wywiadzie dla redbull.pl. robi to z radością, jako spełniony, szczęśliwy sportowiec. Pożegnanie i ostatni start w roli zawodowca nastąpi podczas Mistrzostw Świata Super Enduro na Tauron Arena w Krakowie, w dniu 10 grudnia 2016 roku.

Błażusiak ma na koncie kilka honorowych tytułów. W 2005 roku otrzymał Brązowy Krzyż Zasług z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. W 2008 roku z okazji Święta Niepodległości władze miasta Nowy Targ wręczyły mu medal Zasłużonego dla Sportu, a w czerwcu 2016 roku – tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowy Targ. “Taddy” stał się tym samym pierwszym sportowcem w historii, odznaczonym tym zaszczytnym tytułem.

fot. Łukasz Nazdraczew / Red Bull Content Pool

opr.os

NT24TV 01.12.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również