Kamery live
prognoza pogody

Szpitalna neurologia – ze Złotym Statusem akcji „Angels”

8 lutego 2019 09:31

PODHALE. Oddział neurologii w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym stanął w blasku Złotego Statusu Akcji Angels. Bardzo prestiżowe wyróżnienie zostało mu przyznane za zaangażowanie w poprawę jakości opieki nad pacjentem z udarem. Szpital tym samym znalazł się rzędzie 43 najlepszych ośrodków neurologicznych w Europie.

Szpitalna neurologia – ze Złotym Statusem akcji „Angels”

Udar mózgu wysforował się na drugą co do ilości przypadków przyczynę zgonów i niepełnosprawności. Pierwszą wciąż pozostaje zawał serca. I podobnie jak przy zawale, podczas ostrego udaru mózgu nie ma czasu do stracenia. To jeden z najcięższych stanów, w których kluczową rolę odgrywa medycyna ratunkowa. Czas, w którym pacjent trafi do szpitala i zostanie wdrożone profesjonalne leczenie, jest na wagę życia i dalszego funkcjonowania człowieka po tak groźnym epizodzie.

Akcja Angels obejmuje 130 renomowanych placówek w Europie. W całym świecie jest ich 1500. Jej misja to zmniejszenie globalnych skutków udaru przez profilaktykę, leczenie oraz opiekę długoterminową. Metody działania to promowanie najlepszych standardów leczenia oraz zwiększenie wiedzy na temat udarów mózgów w społeczeństwie oraz wśród pracowników służby zdrowia. Zapewnienie takiej edukacji i podwyższenie, także ujednolicenie standardów opieki nad pacjentem z udarem w Europie jest głównym celem akcji Angels.

Z rąk konsultanta inicjatywy Angels, Mateusza Stolarczyka, Złoty Status przyjmowali pani ordynator oddziału neurologii – dr Iwona Sinkiewicz wraz z dyrektorem Szpitala, Markiem Wierzbą. Gratulowali im cennego statusu starosta Krzysztof Faber z urzędującym członkiem Zarządu Powiatu, Karolem Skrzypcem. Wręczenie odbyło się w obecności personelu neurologii, który powstał z krzeseł i podziękował oklaskami, choć to przede wszystkim jemu należą się brawa.

Pani ordynator podkreślała natomiast, że osiągniecie nagrodzonych Złotym Statusem standardów i ciągłe skracanie czasu rozpoczęcia medycznej interwencji po udarowym incydencie jest efektem pracy nie tylko lekarzy neurologów, ale całego zespołu pielęgniarskiego i rehabilitacyjnego, także współdziałających jednostek Szpitala – począwszy od zespołów ratunkowych, przez SOR, laboratorium analityczne, diagnostykę obrazową oddział rehabilitacji.

Przy uroczystej okazji dyrektor Wierzba nie omieszkał wspomnieć, że szpitalna neurologia przygotowuje się również do zainicjowania inwazyjnych procedur leczenia udarów mózgu, co związane jest z zakupem odpowiedniej aparatury i instrumentarium. 

(asz)

 

 

 

 

Anna Szopińska 08.02.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również