Kamery live
prognoza pogody

Szpital z „Podhalanką” – porozumienie dla kształcenia kadr

30 września 2016 06:00
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Modelowo korzystna dla obu stron jest współpraca Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Podhalańskim Szpitalem Specjalistycznym. Podpisane właśnie porozumienie miedzy obu palcówkami gwarantuje studentom „Podhalanki” możliwość odbywania w Szpitalu praktyk zawodowych i zajęć praktycznych. A Szpitalowi – zapewnia kształcenie kadry zgodne z jego potrzebami jako przyszłego pracodawcy. 

Porozumienie sygnowali dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego, Marek Wierzba i rektor Podhalańskiej Wyższej – ks. dr hab. Stanisław Gulak. Było to de facto przedłużenie wcześniejszej współpracy, bowiem czas, na jaki była zawarta wcześniejsza, trzyletnia umowa, właśnie upłynął.

 Ze współpracy placówek  korzystają nie tylko osoby odbywające studia pielęgniarskie I i II stopnia, ale także ratownicy medyczni i fizjoterapeuci.  Przez oddziały Podhalańskiego Szpitala przewinęło się w ubiegłym roku 800 studentów „Podhalanki”. Kształcąc się i odbywając praktyki, pomagali oni w opiece nad pacjentami. Mieli szansę poznać oczekiwania pracodawcy i zasady funkcjonowania największej w regionie medycznej placówki „od kuchni”.

W Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym pielęgniarek na razie nie brakuje, jednak za kilka lat znaczna część średniego personelu osiągnie wiek emerytalny. Dlatego już trzeba myśleć o kadrowym następstwie. Duży unijny projekt, realizowany przez uczelnię we współpracy ze szpitalami nowotarskim, zakopiańskim i różnymi niepublicznymi zakładami opieki zdrowotnej, ukierunkowany na kształcenie pielęgniarek – ma wartość 5 milionów zł.  Ambicją i zamiarem nowego rektora „Podhalanki” jest  natomiast uruchomienie już w pierwszej kadencji, w Instytucie Nauk o Zdrowiu, studiów trzeciego stopnia – doktoranckich.

/as

NT24TV 30.09.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również