Kamery live
prognoza pogody

Szpital chce wracać do normalnego rytmu

28 kwietnia 2021 13:39

POWIAT NOWOTARSKI. Dyrektor Podhalańskiego Szpitala wnioskuje do wojewody o zgodę na zmniejszenie ilości covidowych łóżek. W perspektywie 2 – 3–tygodniowej ma nadzieję na przywrócenie normalnego trybu funkcjonowania placówki.

Szpital chce wracać do normalnego rytmu

Sytuacja w nowotarskiej placówce zaczęła bowiem odzwierciedlać spadkowy trend w ilości zachorowań na Covid-19.

– Od kilku dni obserwujemy taką tendencję. Dlatego zawnioskowałem do wojewody o zmniejszenie ilości łóżek covidowych o 28 – mówi Marek Wierzba, dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego.

Wojewoda powinien podjąć decyzję lada dzień. Gdyby spadkowy trend utrzymał się przez najbliższy tydzień, dyrektor zamierza wnioskować o kolejne zmniejszenie i zapowiada:

– Jeżeli pozwolą na to warunki, chcielibyśmy zlikwidować łóżka covidowe w tej części, gdzie wcześniej był Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i tam wrócić do normalnego funkcjonowania. Natomiast utrzymamy je na VI piętrze i w miejscu, gdzie zwyczajowo funkcjonuje oddział internistyczny. Ufam, że w najbliższych 2 – 3 tygodniach uda się zupełnie odejść od łóżek covidowych i Szpital będzie mógł funkcjonować już w normalnym rytmie.

Mimo, że Szpital w trzeciej fali pandemii musiał utworzyć bazę covidową w ilości 120 łóżek, zabiegi chirurgiczne, zwłaszcza z dziedziny onkologii, ortopedii i neurochirurgii – były wykonywane, choć w nieco zmniejszonej ilości. Zawdzięczać to trzeba głównie ofiarności anestezjologów, którzy równocześnie opiekowali się pacjentami podłączonymi do respiratorów. 

W międzyczasie Narodowy Fundusz Zdrowia zaakceptował lokalizację punktu szczepień masowych na terenie Szpitala. Obok lokalizacji w sali obrad Starostwa Powiatowego, tę druga będzie miał punkt szczepień w gabinetach opieki nocnej i świątecznej.

– Tu również będą dwa zespoły szczepiące – mówi dyrektor. – A jeżeli chętnych byłoby więcej, jesteśmy gotowi na to, by uruchomić jeszcze jeden czy dwa zespoły szczepiące, wykorzystując kontenery, którymi dysponujemy – z zakupów dokonywanych przez rząd i województwo małopolskie. Ustawiając je pod estakadą, jesteśmy w stanie przygotować dodatkowe stanowiska dla zespołów szczepiących w jeden dzień.

Zapisy chętnych do zaszczepienia się w punktach masowych powinny ruszyć początkiem maja. Na razie jednak nie sprzyjają tej akcji zmniejszone dostawy szczepionek. Ale sytuacja ma się poprawić.

(asz)

 

 

 

 

Anna Szopińska 28.04.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również