Kamery live
prognoza pogody

Szlakiem Mikołaja Kopernika w MCK w Nowym Targu

25 października 2023 08:32

Już w najbliższy czwartek 26 października o godz.18.00 MCK Nowy Targ zaprasza na slajdowisko „Szlakiem Mikołaja Kopernika” w ramach cyklu „MCK na walizkach”. Prowadzenie: Albin Marciniak. Wstęp wolny.

Szlakiem Mikołaja Kopernika w MCK w Nowym Targu

Mikołaj Kopernik nie był astronomem! Choć brzmi to niczym herezja, to jednak Mikołaj Kopernik astronomem nie był. Pomimo iż wzniesiono wiele pomników ku czci wielkiego astronoma, a w większości podręczników, informatorów czy innych opisów jego postaci, można przeczytać, że to polski astronom, matematyk, lekarz, prawnik i ekonomista a przede wszystkim twórca teorii heliocentrycznej. Prawie wszystko się zgadza. Prawie, poza tym, że był astronomem.

Dom Kopernika w Toruniu, obecnie muzeum poświęcone wybitnemu astronomowi to zabytkowa, gotycka kamienica, która w drugiej połowie XV wieku należała do rodziny Koperników. Przez wielu historyków uznawana jest za miejsce narodzin Mikołaja Kopernika. Czy aby na pewno?…

Mikołaj Kopernik był astronomem i choć głównie z tej dziedziny jest znany na całym świecie, to jednak formalnie nim nie był. Astronomia była jego hobby to właśnie hobby przyniosło uczonemu światową sławę. Kopernik to matematyk, prawnik, ekonomista, filozof, teolog, tłumacz greki, lekarz, alchemik, kartograf, administrator dóbr kapitulnych oraz obrońca zamku olsztyńskiego

Do tego z całą pewnością dołożyć można to, że Mikołaj Kopernik był także podróżnikiem, bo podróże, jakie odbywał ponad 5 wieków temu do łatwych nie należały. Rzym, Padwa, Werona, Ferrara gdzie studiował, czy choćby przemieszczanie się pomiędzy Lidzbarkiem Warmińskim, Toruniem, Gdańskiem i Krakowem do łatwych nie należały. Wówczas nie kursowały pociągi dalekobieżne, ba, nie było żadnych pociągów czy samolotów. Wszystkie podróże odbywały się konno a pokonanie 2 tys kilometrów w jedną stronę było nie lada wyzwaniem.

By odwiedzić miejsca związane z Mikołajem Kopernikiem, także pokonałem wiele kilometrów, przeprowadziłem wiele rozmów i wykonałem tysiące zdjęć. W roku 2023 przypada 550. rocznica urodzin wielkiego uczonego.

Albin Marciniak

Albin Marciniak – Fotografik, fotoreporter, podróżnik, dziennikarz i radiowiec, twórca i prowadzący Klub Podróżników Śródziemie, poszukiwacz podziemnych tajemnic Polski, miłośnik zamków, zapalony taternik, alpinista i organizator wielu akcji ekologicznych. Działacz społeczny, obrońca przyrody, na co dzień zajmuje się edukacją ekologiczną.  Autor serii turystycznych map-informatorów.

Pomysłodawca i twórca Alei Podróżników, Zdobywców i Odkrywców w Krakowie. Od 2011 r pomysłodawca i organizator cyklu akcji edukacyjno-ekologicznych “Czyste Góry, Czyste Szlaki”. W 2012 r zorganizował i poprowadził Największe sprzątanie Tatr w historii – Czyste Tatry 2012″.

MCK Nowy Targ

ag 25.10.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również